Novi talas trovanja ptica, niko do sada nije kažnjen: Od početka godine u Srbiji nastradalo 19 zaštićenih jedinki (FOTO) 1Foto: FoNet/DZPPS Kalman Moldvai (arhiva)

Ni nakon godinu dana od kako je u atarima sela Nakova kod Kikinde stradalo preko 1.000 ptica, ovaj slučaj najmasovnijeg trovanja ptica u Evropi ne samo da nije dobio sudski epilog, već je javnost uskraćena i za saznanja o rezultatima analiza uginuća i istrage, ukazuje Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije i dodaju da je i ova godina započela talasom trovanja.

Dodaju da je to logična posledica nekažnjavanja ovakvih zločina zbog čega je Srbija ostala bez jedinki brojnih zaštićenih i strogo zaštićenih ptičjih vrsta.

„U poslednja dva meseca, u 10 različitih slučajeva, širom Srbije nastradalo je 19 jedinki retkih, ugroženih i strogo zaštićenih ptica grabljivica. Sve okolnosti uginuća ptica ukazuju na trovanje, dok je u nekim slučajevima to sasvim izvesno. Vrsta koja simboliše problem trovanja u Srbiji, orao belorepan, pronađen je mrtav na četiri lokaliteta, pri čemu je nastradalo ukupno šest jedinki“, navodi se u saopštenju Društva za zaštizu ptica Srbije.

Prema njhovim podacima, u Srbiji je u ovom veku otrovano više od 120 jedinki belorepana, a ovi podaci postaju još strašniji kada se zna da gnezdeća populacija belorepana u našoj zemlji broji oko 300 odraslih jedinki.

„Na listu moguće otrovanih ptica posle dužeg vremena našle su se i dve jedinke beloglavog supa. Među otrovanim vrstama pronađene su i jedinke sivog sokola, stepskog sokola, riđe lunje i mišara. Ovog puta slučajevi trovanja nisu bili samo na području Vojvodine, već su rasprostranjeni širom Srbije, na teritorijama Prijepolja, Požege, Bogatića, Sremske Mitrovice, Rume, Beograda, Titela, Odžaka, Zrenjanina i Novog Kneževca“, dodaju iz ovog Društva.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by DZPPS (@birdlife_serbia)

Crni trend stradanja ptica ponavlja se, kako kažu, svake godine, sa sve većim posledicama po prirodu.

„Napominjemo da su se navedeni slučajevi desili u poslednja dva meseca, a gotovo je izvesno da će se ponoviti u narednim danima, posebno kada krene prolećna seoba ptica. Važno je znati da je ono što ornitolozi pronađu na terenu samo vrh ledenog brega ovog problema“, nadode dalje u saopštenju.

Poražavajuće je, kažu, da nakon više decenija sveprisutnog trovanja divljih životinja, nadležno Ministarstvo zaštite životne sredine još uvek nema akcioni plan za suzbijanje ove pošasti, kao ni protokole za blagovremeno i ispravno reagovanje na terenu, što stvara pometnju u saradnji mnogih institucija i često dovodi do propusta u istragama.

Slobodan Marković, ornitolog iz Društva za zaštitu ptica Srbije naglašava da se u svetu zločini nad životinjama, u koje spada i trovanje, tretiraju i istražuju gotovo jednako kao zločini nad ljudima.

„U Srbiji je u prethodnih 20 godina preko 3.000 ptica stradalo od trovanja, a za to niko nikada nije kažnjen. Ove brojke pokazuju da je trovanje ustaljena praksa, a nadležne institucije ne samo da slučajeve ne dovode do suda, već javnost često ne obaveštavaju o ovim pitanjima koje se tiču ne samo životne sredine, već i zdravlja i bezbednosti stanovništva. Nekažnjavanje zločina je jasna poruka da je zločin prihvatlijv“, ističe Marković.

S obzirom na alarmantno stanje, iz Društva za zaštitu ptica Srbije poručuju da su potrebne hitne mere i efikasna rešenja kako bi se zaštitile ugrožene vrste i obezbedio opstanak divljeg sveta u Srbiji.

„Ptice grabljivice su vrste koje su na vrhu lanca ishrane, a od njihovog opstanka u značajnoj meri zavisi zdravlje samih ekosistema, proizvodnja hrane i dobrobit ljudi“, zaključuju u saopštenju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari