Da li Vučić instruiše desnicu na izazivanje građanskih sukoba tokom protesta "Srbija protiv nasilja"? 1Foto: Vojin Radovanović / Danas

Desničarske satelitske grupe su pod direktnom palicom Aleksandra Vučića i služe po potrebi da naprave zabunu i haos. Nemam sumnje da su i ovaj put instruirani da to rade, ali sam siguran da će se građani ponašati odgovorno i da neće padati na provokacije.

Ovako Radomir Lazović iz Ne davimo Beograd komentariše za Danas najavu priključenja ekstremnih desničarskih organizacija protestu „Srbija protiv nasilja“, u petak, 2. juna.

Naime, nakon blokade auto-puta na Autokomandi i okupljanja ispred ambasade Nemačke kako bi izrazili svoj revolt, grupa mladih ljudi među kojima se kao najistaknutijih javnih ličnosti pojavljuje profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu Miloš Ković, najavila je za petak okupljanje ispred spomenika cara Nikolaja te šetnju na protest Srbija protiv nasilja kod Skupštine Srbije.

U pozivu odnosno nazivu protesta desničara piše: Stop nasilju nad Srbima na Kosovu i Metohiji.

Ubrzo se deo javnosti i opozicije oglasio sumnjama da je ovde zapravo reč o pokušaju Aleksandra Vučića da razbije najmosovnije demonstracije u poslednjih dvadeset godina u Srbiji, ovog puta direktno usmerene protiv njegovog režima.

U toj interpretaciji navode i nemiri i sukobi na Kosovu, koje Vučić izaziva i koristi kako skrenuo temu sa ogromnog bunta građana.

Prema rečima Radomira Lazovića, protest Srbija protiv nasilja najveći je i najznačajniji krik građana u novije vreme da se odmah napravi rez sa postojećim nepodnošljivim stanjem destrukcije našeg društva.

Da li Vučić instruiše desnicu na izazivanje građanskih sukoba tokom protesta "Srbija protiv nasilja"? 2
Foto: Miroslav Dragojević/ Danas

– Zahtevi protesta upravo su okrenuti ka tome, da se zaustavi izloženost društva nasilju, koje mahom dolazi sa televizija sa nacionalnom frekvencijom kao što su Hepi i Pink, odnosno da se smeni REM koji je dozvolio ovakvo stanje. Takođe, važno je naglasiti i da Informer, Alo i drugi štampani mediji ne mogu biti prave fabrike mržnje i laži. Sa druge strane, postoji odgovornost nadležnih kao što su ministar prosvete Branko Ružić koji je podneo ostavku pod pritiskom građana, kao i Bratislav Gašić, ministar policije i Aleksandar Vulin, šef BIA. Ovo su sve zahtevi protesta koji moraju biti ispunjeni zajedno sa svim drugim. Zato je važno da protesti istraju – kaže naš sagovornik.

Velike tragedije koje su se desile u našem društvu obavezuju organizatore protesta, opozicione poslaničke grupe, dodaje – da pokažu veliku odgovornost, saosećanje prema bolu građana i da svi zajedno sačuvamo miran i nenasilan karakter protesta.

– Upravo je to ono na šta vlast nema nikakav odgovor. Oni bi najviše voleli da izazovu incidente, da posvađaju ljude i ako pogledate izjave SNS-a to je sve čime se oni bave. Samo mržnja, destrukcija, sukobi, nasilje – smatra sagovornik Danasa.

Uostalom, napominje – Milenko Jovanov je u Skupštini pretio organizatorima protesta i, „ukoliko dođe do bilo kakvih incidenata smatram ga lično odgovornim za sve što se desi“.

– Izvor ogromne agresije kojom je zapljusnuto naše društvo je u velikoj meri Srpska napredna stranka kojoj sukobi i podeljenost društva odgovaraju i koja ih neguje – zaključuje on.

Mnogi sa desnog spektra opozicije odbili su da stanu iza zahteva protesta „Srbija protiv nasilja“

Prema rečima Pavla Grbovića, predsednika Pokreta slobodnih građana, sigurno je da postoje namere različitih službi i aktera da zloupotrebe emociju koju kod ljudi izaziva svaka kriza na Kosovu i da se fokus njihovog nezadovoljstva usmeri na sve druge osim na one koji snose odgovornost za loše rezultate i u toj oblasti, a to je vlast.

– Za konkretan protest ne znam ko su organizatori i da li je reč o strankama desne opozicije, ali je zanimljivo da su se organizatori odlučili za blokadu autoputa, što liči na preslikavanje građanskih protesta – kaže on.

Pavle Grbović
foto FoNet Milica Vučković

Što se tiče kolega sa desnog političkog spektra, dodaje, mnogi od njih su odbili da stanu iza zajedničkih zahteva, neki od njih su naknadno počeli da dolaze na proteste, a do petka ćemo videti ko će se i kako ponašati i da li će pozvati ljude na ulicu ili će se praviti da se ništa ne dešava.

– Građani će na osnovu toga doneti sud, nije na meni da to kvalifikujem. Nije tajna da mnogi pokušavaju da razvodne proteste pokušajima da promene zahteve ili način protesta, kao i da građanske proteste protiv nasilja prikažu kao suprotstavljene drugim protestima, ali ti pokušaji neće proći – ističe Pavle Grbović.

Svakog petka novi paralelni protesti

Kako dodaje, svakog petka imamo nove paralelne proteste koji se zakazuju u isto vreme i na istom mestu, ali to su samo novi nepodobni pokušaji.

– Građani su apsolutno svesni situacije i prozreli su sve nepoštene namere i niko ih neće zaustaviti u nameri da se izbore za svoje zahteve. Kad je reč o organizatorima , opozicija će zajednički nastupiti u narednim danima sa konkretnim planovima za protest u petak kao i sa planom kako će se nositi sa svim izazovima i podmetačinama – zaključuje Pavle Grbović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari