zagadenje vazduha u BeograduFoNet Aleksandar Mijailovic

Pokret ne davimo Beograd upozorio je danas da su gradovi Srbije ponovo međi najzagađenijima na svetu, u kojim je broj dana kada se udiše opasan vazduh alarmantno visok, što stavlja ozbiljne posledice i po zdravlje i po troškove zdravstvenog sistema, a najveći danak uzima u životima ljudi.

Podseća se da svake godine od posledica zagađenja vazduha premine 15.000 ljudi, a naugroženiji su deca, stari i hronični bolesnici, što ukazuje da nema ni indicija da vlast ozbiljno shvata ovaj problem i da preduzima odgovarajuće mere kako bi se on obuzdao.

„Ne davimo Beograd je zajedno sa stručnjacima, udruženjima, aktivističkim grupama i organizacijama civilnog društva iz oblasti zaštite životne sredine razvio plan u šest koraka kako bi se unapredio kvalitet vazduha u našim gradovima“, kaže se u saopštenju.

Zp energetska tranzicija, odnosno prelazak sa fosilnih na održive izvore, poput energije sunca i vetra, toplifikacija, odnosno prelazak sa individualnih ložišta na sistem daljinskog grejanja o podizanje energetske efikasnosti kroz fond za subvencije.

Zakođe se zahteva striktna kontrola velikih zagađivača i industrijskih postrojenja, ulaganje u javni prevoz kako bi serasteretio automobilski saobraćaj i smanjili i gužve i zagađenje.

Naravno, to podrazumeva i redovno i tačno informisanje građana, zaključuje se u saopštenju Ne davimo Beograd.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari