Crna Gora: Zanimljivi simbol jednog grada 1Foto: TO Cetinje

Nekadašnju i sadašnju crnogorsku prijestonicu Cetinje ne treba posebno predstavljati i podsjećati zbog čega je posjećuju turisti iz cijelog svijeta.

Ali bez obzira koliko puta posjetili Cetinje ono uvijek probudi neku novu emociju, znatiželju da saznate još nešto o gradu i njegovim stanovnicima.

A stanovnici grada podno Lovćena, osim po svom gostoprimstvu, poznati su po specifičnom humoru.

Cetinjani tako znaju duhovito da „predstave“ sebe i svoje sugrađane u različitim životnim situacijama, svaku društveno političku promjenu, takođe znaju tako slikovito da „opišu“ da se te anegdote dugo pamte i prepričavaju.

Tako je primjera radi devedesetih godina prošlog vijeka, nakon gašenja brojnih preduzeća na Cetinju, na ulazu u grad osvanula tabla s natpisom „Cetinje ne radi“ a „usmeno“ su to objašnjavali: „Na Cetinje rade samo kafane i gradska kapela.“

Poslije nekoliko godina zastoja privredna situacija na Cetinju, iako je to daleko od nekadašnje, ide nabolje.

Turisti naravno svake godine u sve većem broju posjećuju ovaj grad koji zovu i grad muzej zbog brojnih kulturno-istorijskih spomenika i grad heroj, zbog masovnog učešća Cetinjana u Drugom svjetskom ratu u borbi za slobodu.

U socijalističkoj Jugoslaviji je i dobio počasno zvanje grad heroj.

Svi kulturno-istorijski spomenici na Cetinju nalaze se na malom prostoru, maltene jedan pored drugog: Njegoševa Biljarda, Cetinjski manastir, Dvorac kralja Nikole, Vladin dom, zgrade nekadašnjih poslanstava.

Takav raspored ovih objekata posjetiocu donose poseban osjećaj bliskosti kao da se nalazite u svom mjestu ili rodnom selu, gdje svako svakog poznaje i gdje svakog trenutka može neko da izađe iz tih kuća i pozove vas, u duhu tradicije, na kafu i rakiju.

A na Cetinju, kao i uvijek, kafane, restorani, kafići dobro su posjećeni, ali kafane kao rijetko u kom gradu u Crnoj Gori znače više od ugostiteljske usluge.

One su mjesto susreta poslovnih ljudi, boema, prijatelja, poznanika i u njima su nastale i dalje nastaju, sve one priče i nadmudrivanja koja odlikuju Cetinjane.

Iako u gradu ima na desetine restorana i kafana, stanovnici žale za prvim hotelom Lokandom, simbolom grada i Crne Gore koji je srušen poslije zemljotresa 1979. godine. Tada je procijenjeno da je toliko oštećen da ga je nemoguće sanirati i da je isplativije graditi novi hotel.

To je i učinjeno, izgrađen je hotel Grand. No taj hotel nema „dušu“ kao što je nekad imala Lokanda, ali zato ima hotel koji se zove „Gradska Cetinje“.

Ovaj hotel nalazi se u zdanju sagrađenom početkom 20. vijeka u kojem se od 1910. do 1913. godine nalazilo Bugarsko poslanstvo.

Nakon toga zgrada je imala različite namjene do 1978. godine kada je objekat adaptiran za ugostiteljske potrebe poznat kao Gradska kafana.

Poslednji projekat rekonstrukcije urađen je 2018. godine s tim što su ispoštovani svi urbanističko tehnički uslovi Uprave za zaštitu kulturnih dobara i sekretarijata za uređenje prostora Prijestonice Cetinje, pa je hotel otvoren u junu 2019.

Rekonstrukciju je uradila kompanija „Glosarij“ pa je sada hotel „Gradska Cetinje“ luksuzni hotel sa pet zvjezdica.

Ali Cetinjanima je najvažnija lijepa bašta i kafana jer „Gradska Cetinje“ se nalazi preko puta dvorca kralja Nikole, u srcu grada, što je čini jednom od najomiljenijih gradskih kafana.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari