Ova jednostavna tehnika disanja pomoći će vam da lakše zaspite 1Foto: Gorodenkoff / Shutterstock.com

Verovatno ste tražili i pronašli bar neke trikove koji vam pomažu da delimično ili u potpunosti pobedite nesanicu. No, nikad ne škodi da probate neki novi metod za kvalitetan san.

Na kraju krajeva, kada ne spavamo dovoljno, izlažemo se riziku od raznih zdravstvenih problema, kao što su poremećena koncentracija i oslabljen imuni sistem. Da bi izbegli takve negativne efekte, tri stručnjaka za spavanje smatraju da je dobra ideja da počnete da praktikujete vežbe produženog disanja kada želite da se uspavate, što je u suštini udisanje kroz nos nekoliko sekundi, a zatim izdisanje kroz usta dvostruko duže. Ovaj trik mnogima pomaže da zaspu jer izaziva osećaj relaksiranosti, piše Well+Good.

Duboko udisanje na nos i izdisanje kroz usta signalizira vašem parasimpatičkom nervnom sistemu da je „vreme za prelazak u san“, kaže Radž Dasgupta, MD, stručnjak za spavanje i portparol američkog Akademija za medicinu spavanja.

Određene vežbe disanja podržavaju kvalitetan san jer usporavaju dah, što povećava udobnost i opuštanje, a istovremeno smanjuje stres i anksioznost, objašnjava Martin Sili, izvršni direktor i stručnjak za spavanje iz kompanije Mattress Next Day.

Vaše telo drugačije reaguje kada niste u potpunosti svesni kako dišete. „Naši udisaji mogu postati kratki i brzi, što povećava broj otkucaja srca i stvara ne baš idealno stanje uma pre spavanja“, kaže dr Rebeka Robins, stručnjakinja za spavanje u kompaniji Oura.

Kako praktikovati vežbe produženog disanja za spavanje?

Počnite tako što ćete se smestiti u udoban položaj, kaže Sili. Kada to učinite, počnite da udišite dve sekunde kroz nos, a zatim izdišite četiri sekunde kroz usta. Da biste postigli najbolje rezultate, biće potrebno da ovo ponovite nekoliko minuta.

Kada primetite da ste mirniji nego što ste bili pre nego što ste legli, povećajte dužinu udisaja na tri sekunde (i dalje kroz nos) i izdisaja na šest sekundi (i dalje kroz usta), kaže Sili. Nastavite da radite ovo nekoliko minuta, pazeći da vam izdisaji budu dvostruko duži od udisaja, čak i ako produžite dužinu udisaja. Dakle, ako udišete četiri sekunde, izdišite osam. Ako je udah od pet sekundi, imaćete izdah od deset sekundi.

Uz to, „vodite računa o svojim mogućnostima“, kaže Sili i dodaje:„Ako produžite izdisaj preko vašeg kapaciteta, vaše telo će preći u režim preživljavanja“, što bi moglo poništiti posao koji pokušavate da obavite. Da biste to izbegli, počnite polako i procenite koliko dugo možete da udišete i izdahnete.

Kada vam ova tehnika postane rutina, postaće vam lako da skrenete misli s problema koji vam ne daju mira u kasne sate, opustite se i utonete u san.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari