Nismo nadležni za davanje dozvola za snimanje 1

Poštovani,
Povodom teksta objavljenog 14. 10. 2016. godine u elektronskom izdanju u rubrici Društvo, pod naslovom „Olji Bećković nije dozvoljeno da snima u Savamali“, koristim priliku da iznesem činjenice i da vas obavestim o sledećem:

Služba za komunikacije i koordinaciju odnosa sa građanima obavlja poslove komunikacije sa građanima i olakšava njihovu komunikaciju sa Gradskom upravom grada Beograda, gradskim opštinama i preduzećima koja obavljaju komunalne delatnosti, a čiji je osnivač Grad Beograd.
Služba za komunikacije i koordinaciju odnosa sa građanima ne izdaje niti je ikada izdavala saglasnosti za snimanje na teritoriji grada Beograda.

Dopis producentske kuće „Mreža“ koji se pominje u navedenom tekstu dostavljen je Službi za komunikacije i koordinaciju odnosa sa građanima mejlom bez potpisa odgovornog lica, pečata i bez ideje zašto se od naše Službe traži saglasnost.

Iz dosadašnjeg višegodišnjeg iskustva i saradnje sa nadležnim organima i preduzećima poznato nam je da u sličnim situacijama:

– ukoliko se na javnoj površini nalazi lice koje se snima i kamera koja stoji, nije potrebna nikakva dozvola;

– u slučaju da se snima zgrada koja je pod zaštitom države/grada potrebna je saglasnost nadležnog Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture ili Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Beograda ili upravljača objekta;

– ukoliko se za potrebe snimanja postavlja inventar, tada je potrebno sprovesti zakonsku proceduru koja podrazumeva: pribavljanje saglasnosti nadležnog Zavoda, upravljača puta tj. Sekretarijata za saobraćaj ili Republičke direkcije ukoliko je republička površina, uz dostavljanje skica postavke u razmeri 1:100 i 1:500 sa slikom inventara koji se postavlja i atestima ukoliko je u pitanju konstrukcija kao i obaveznim rešenjem teritorijalno nadležne gradske opštine;

– takođe, ukoliko se za potrebe snimanja menja ili zatvara saobraćaj, potrebna je i saglasnost upravljača puta uz overeni saobraćajni elaborat, a ukoliko ima izmena javnog prevoza potrebna je i saglasnost Direkcije za javni prevoz, rešenje Uprave saobraćajne policije za privremenu izmenu javnog prevoza, s tim što prijava teritorijalno nadležnoj policijskoj stanici ukoliko ima aktivnosti na trotoaru mora biti najkasnije pet radnih dana unapred, a ukoliko je na saobraćajnici minimum 10-15 radnih dana ranije;

– ako se traži ulazak na gradilište ili zatvorene objekte, realizator snimanja je dužan da se javi izviđaču radova ili vlasniku prostora/objekta i uz upotrebu zaštite HTZ opreme pristupi na gradilište uz prisustvo lica koje izvodi radove tj. uđe u objekat pod uslovima koje vlasnik objekta propiše.

Iz svega navedenog se vidi da Služba za komunikacije i koordinaciju odnosa sa građanima nije nadležna za davanje bilo kakvih dozvola i saglasnosti za snimanje. Takođe, koristim priliku da vas obavestim da Gradska uprava Grada Beograda postupa po Zakonu o upravnom postupku (ZUP) koji propisuje rokove za postupanje organa za prvostepeni 30 dana, a za drugostepeni 60 dana za odlučivanje. Izuzetno rokovi mogu biti i kraći, a u slučaju hitnosti mogu se meriti satima, što u konkretnom slučaju nije bilo naznačeno.

Podsećamo da se na teritoriji grada Beograda dnevno obavi na desetine snimanja bez saglasnosti naše Službe, pa zbog tog nije jasno zašto se producentska kuća „mreža“ obratila nama.
Za sva dodatna pitanja vam stojim na raspolaganju.

Autor je direktor Službe za komunikacije i koordinaciju odnosa sa građanima

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari