Brojanje slonova iz svemira 1Svemir Foto: EPA/ NASA JPL-Caltech

Na prvi pogled, deluje da satelitski snimci prikazuju sive mrlje na zelenim površinama, ali kada se pažljivije pogleda otkriva se da su te mrlje slonovi koji lutaju kroz drveće, a naučnici sada koriste upravo te slike da bi prebrojali afričke slonove iz svemira.

Kako prenosi Bi-Bi-Si, ove slike dolaze iz satelita za osmatranje koji orbitira na oko 600 kilometara iznad površine planete.

Ovaj inovativan pristup mogao bi da omogući da se u samo jednom danu bez oblaka pregleda i do 5.000 kilometara kvadratnih staništa slonova.

A sav posao brojanja slonova se obavlja uz pomoć mašine koja uči – u pitanju je kompjuterski algoritam koji je kreiran tako da identifikuje slonove u moru različitih pozadina.

„Naš posao je samo da algoritmu pokažemo primere i kažemo mu: ovo je slon, ono nije slon“, kaže doktor Olga Isupova sa Univerziteta u Batu, Velika Britanija.

„Na taj način možemo da istreniramo mašinu da prepoznaje sitne detalje koje mi ne bismo mogli da uočimo golim okom“, dodala je ona.

Naučnici su prvo posmatrali Nacionalni park Ado elefant u Južnoj Africi.

„Tamo su slonovi gusto naseljeni, a postoje i oblasti prekrivene rastinjem i otvorene savane. Zato je to sjajno mesto da testiramo novi pristup“, kaže doktor Isla Duporg sa Oksfordskog univerziteta.

Prema njenim rečima, organizacije posvećene očuvanju vrsta su već zainteresovane za korišćenje ovog metoda kojim bi se zamenilo pretraživanje uz pomoć aviona.

Oni će morati da plate za pristup komercijalnim satelitima i slikama koje oni naprave, ali ovakav metod će znatno poboljšati nadgledanje ugroženih vrsta slonova u staništima koja se protežu preko međunarodnih granica, što inače može da predstavlja prepreku za dobijanje dozvole za nadgledanje avionima.

Naučnici ističu da ovakav vid posmatranja može da se koristi i u borbi protiv krivolova.

„Naravno, zahvaljujući tome što možemo da dobijamo slike iz svemira, neće biti neophodno da bilo ko bude na terenu, što je naročito od pomoći tokom ovih vremena virusa korona. U zoologiji, tehnologija uglavnom prilično sporo napreduje, zato je korišćenje ovakvih olakšavajućih metoda u borbi za očuvanje životinja veoma važno“, zaključila je Duporg.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari