CNN sačinio spisak lažnih tvrdnjih Trampa: Bivši predsednik odgovarao na pitanja republikanaca u Nju Hempširu 1Foto: EPA-EFE/CJ GUNTHER

Donald Tramp je tokom svog pojavljivanja u sredu uveče na CNN town hall u Nju Hempširu ponovio laži o izborima 2020. i tužbi Džin Kerol, samo dan nakon što je njujorška porota proglasila bivšeg predsednika SAD odgovornim za seksualno zlostavljanje i klevetu, prenosi Gardijan.

Podsetimo, u utorak je njujorška porota zaključila da je Tramp seksualno zlostavljao Kerol pre 27 gdoina zbog čega će morati da joj isplati pet miliona dolara odštete.

Odgovarajući na pitanja republikanaca i birača koji planiraju da glasaju na izborima 2024. Tramp je pričao o svom pristupu abortusu, ratu u Ukrajini odbijajući tokom večeri da iznese konkretne političke ciljeve ukoliko ponovo preuzme Belu kuću naredne godine. Ponovio je svoje laži o izborima 2020. dok je moderatorka Kejtlan Kolins više puta pokušala da ga prekine.

Na njeno uporno pitanje da li će konačno rpiznati pobedu Džoa Bajdena na izborima 2020, Tramp je odbio da joj odgovori. Ali na piutanje da li bi prihvatio rezultate izbora 2024. bez obzira na ishod kazao je: Da, ako mislim da su to pošteni izbori, apsolutno.

U jednom trenutku Kolinsova mu je odgovorila: „Izbori nisu bili namešteni, gospodine predsedničke. Ne možete to da ponavljate celu noć“.

CNN je sačinio poroveru tvrdnji koje je Tramp izneo sinoć od kojih smo izdvojili neke.

Izbori 2020.

Samo nekoliko minuta nakon što je počeo događaj Tramp je kazao da su izbori 2020. bili „namešteni“

Činjenica: Ovo je uobičajena Trampova laž. Izgubio je na izborima 2020. od Bajdena koji je imao sedam miliona glasova više. Trampova kampanja i visoki zvaničnici u njegovoj administraciji još nisu izneli dokaze za tvrdnje o široko rasprostranjenoj prevari.

Identifikacija birača

Govoreći o predstojećim predsedničkim izborima 2024. Tramp je rekao: „Nadam se da ćemo imati oštene izbore. Trebalo bi da imamo biračku legitimaciju“.

Činjenice: U najboljem slučaju pogrešna je tvrdnja da ID birača trenutno ne postoji na izborima u SAD. Postoji nekoliko situacija u kojima bi glasanje bez pokazivanja lične karte bilo legalno, posbeno u 15 država (plus Vašington) koje se oslanjaju na druge oblike verifikacije birača. U ostalim državama birači su dužni da pokažu neki oblik identifikacije pre glasanja.

Istina je da je većina demokrata u prošlosti bila protiv strožijih zakona o identifikaciji birača. Republikanci su iskoristili ovakav stav demokrata o zakonima o identifikaciji birača kako bi demokrate prikazali kao saučesnike u izbornoj prevari uprkos činjenici da je prevara birača izuzetno retka i da čak i države koje ne zahtevaju ličnu kartu imaju druge metode za sprečavanje prevara poput provera potpisa.

Obaveštajci utiču na izbore

Kao deo svog argumenta da su izbori 2020. bili „namešteni“ Tramp je tvrdio da je 51 obaveštajac „napravio 16 poena razlike“ u ishodu izbora.

Činjenica: Nema dokaza za ovo. Čini se da je Tramp mislio na pismo koje su potpisali bivši obaveštajci nedeljama pre izbora 2020. U pismu se navodi da je objavlojivanje mejlova koji su navodno pripadali sinu tadašnjeg kandidata Džoa Bajdena Hanteru a koje je generisalo senzacionalističke priče u desničarskim medijima imalo „sve klasične karakteristike ruske informativne operacije“.

Nije se pojavio nikakav dokaz o umešanosti Rusije u objavljivanje tih mejlova a republikanci su tvrdili da je pismo pomoglo da se diskredituju negativne priče o porodici Bajden neposredno pre izbora. Ali takođe nema dokaza da je pismo uticalo na ishod izbora.

Obezbeđenje 6.januara

Bivši predsednik Donald Tramp pokušao je da okrivi tadašnju predsednicu Predstavničkog doma Nensi Pelosi za nasilje 6.januara 2021. kada su njegove pristalice upale na Kapitol hil tvrdeći da je ona toga dana bila zadužena za bezbednost.

Činjenica: Ovo je netačno. Predsednica Doma nije zadužena za bezbednost Kapitola. To je odgovornost Policijskog dobora Kapitola koji nadgleda policiju Kapitola SAD i odobrava zahteve za pomoć Nacionalne garde.

Trampov bivši vršilac dužnosti ministra odbrane Kris Miler je takođe rekao zakonodavcima da mu Tramp nikada nije dao zvani9čnu naredbu da 10.000 vojnika bude spremno za slanje na Kapitol 6. januara. „Nije bilo direktnog, nije bilo naređenja od predsednika“, rekao je Miler.

Bivši šef kabineta Bele kuže Mark Medouz poslao je mejl u kojem piše da će Nacionalna garda biti prisutna kako bi „zaštitila Trampove ljude“ uoči pobune u američkom Kapitolu navodi se u izveštaju koji je objavio Kimotet 6.januara.

Telefonski poziv državnom sekretru Džordžije

Upitan o sada već ozloglašenom telefonskom pozivu koji je uputio državnom sekretaru Gruzije Bredu Rafenspergeru i osoblju o rezultatima izbora Tramp je rekao: Nisam tražio od njih da pronađu bilo šta“.

Činjenice: Ovo je bezobrazno lažna tvrdnja pošto su CNN i drugi mediji objavili snimke poziva i čuje se kako Tramp više puta sugeriše da bi izborni zvaničnici u Džordžiji trebalo da budu u mogućnosti da pronađu hiljade glasova i lažnih glasaćkih listića. Konkretno Tramp je rekaop: „Samo želim da rponađem 11.780 glasova“, jedan više nego što je izbubio.

Nasilje 6.januara

Tramp je tvrdio sinoć da je „nekoliko“ izgrednika 6.januara verovatno „izmaklo kontroli“.

Činjenica: Ova izjava je lažna jer je stotine izgrednika opotuženo za nasilje prema policiji 6.januara, a Tramp koji je umanjivao nasilje dovodeći u pitanje pobunu za ssocijalnu pravdu ne prepoznaje ozbiljnost napada na Kapitol. Prema podacimja Ministarstva pravde 346 ljdui suočava se sa federalnim optužbama za napad, pružanej otpora ili ometanje službenika ili drugih uposlenika. FBI još traži informacije kako bi identifikovao više od 220 drugih koji se sumnjiče da su umešani u nasilje na Kapitolu.

Inflacija

Tramp je tvrdio da je inflacija pod predsednikom Bajdenom dostigla najviši nivo za poslednje 52 gdoine.

Činjenica: Ovo je netačno. Stopa inflacije je visoka po istorisjkim standardima ali nije ni blizu pola veka.

Drugi predsednici

Tramp je tvrdio da su i drugi predsednici sa sobom odneli zapise kada su napustili Belu kuću – Barak Obama,Ričard Nikson i Ronald Regan.

Činjenica: Nije tačno da su bivši predsednici uzimali dokumente nakon što su napustili funkciju kao što je istakla i Nacionalna uprava za arhive i evidenciju u saopštenju 2022. Nacionalna uprava je dobila na čuvanje evidencije bivših predsednika čim bi napustili funkciju kao što je propisano Zakonom o predsedničkoj evidenciji.

Pomoć Ukrajini

Tramp je tvrdio da su SAD do sada Ukrajini obezbedile 171 milijardu dolara dok je EU kumulativno dala 20 milijardi dolara pomoći. Takođe je tvrdio da SAD daju toliko da „trenutno nemamo municiju za sebe“.

Činjenica: Obe tvrdnje su netačne. Od početka rata u Ukrajini prošlog fenruara SAD su Ukrajini dale 36,9 milijardi dolara vojne pomoći. I dok su neke američke i evropske zalihe oružja iscrpljene tvrdnja da SAD nemaju municiju je lažna.

NATO

Tramp je nagovestio da je uspeo da natera evrospke članice NATO-a da povećaju svoje obaveze za odbranu tamo gde su njegovi prethodnici podbacili. „Naterao sam ih da ulože stotine miliardi dolara koje nisu davali za vreme Obame i Buša i svih drugih predsednika“, rekao je Tramp.

Činjenica: Ovo je obmanjujuće. Dok su troškovi odbrane evropskih članica NATO-a porasli za vreme Trampa njihova potrošnja je rasla pre nego ej preuzeo dužnost ukljujučujući i za vreme Obame.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari