Hrvatski kineziolozi upozorili na posledice fizičke neaktivnosti u pandemiji 1Foto: Pixabay/Free-Photos

Stručnjaci zagrebačkog Kineziološkog fakulteta (KIF) upozorili su na velike probleme koje donosi svega mesec dana telesne neaktivnosti, a njihovo istraživanje sprovedeno za ceo svet pokazalo je značajan pad fizičke aktivnosti ljudi tokom pandemije izazvane korona virusom.

„Nakon samo 30 dana telesne neaktivnosti dolazi do značajnog slabljenja funkcija srca i krvnih sudova, narušava se metabolizam glukoze, smanjuje se gustina kostiju i količina mišića“, upozorio je docent Kineziološkog fakulteta Maroje Sorić, a prenela agencija Hina.

Vanredni profesor na KIF-u i kondicioni trener hrvatske fudbalske reprezentacije Luka Milanović rekao je da postoji stručni konsenzus oko minimalne količine kretanja u jednom danu, a procenjena je na 5.000 koraka.

On je rekao da se „deset hiljada koraka smatra optimalnom količinom kretanja. Drugim rečima, pet hiljada koraka za preživljavanje, a deset hiljada za kvalitet života“.

„Trenutno se nalazimo u začaranom krugu smanjene telesne aktivnosti koja nam slabi imunitet i tako nas čini podložnijima zaraznim bolestima. Ta ista telesna neaktivnost nas vodi i prema hroničnim nezaraznim bolestima, zbog kojih u ovoj pandemiji možemo biti životno ugroženi“, upozorio je Milanović.

Stručnjaci su ustanovili da je u Hrvatskoj zabeleženo smanjenje aktivnosti napolju od 21 odsto u odnosu na isto vreme prošle godine.

Kineziolozi su upozorili da posle dvonedeljne neaktivnosti značajno opada maksimalna apsorpcija kiseonika, ali ako opterećenja dolaze u pravo vreme, adaptacija će biti pozitivna.

Za početak te pozitivne adaptacije dali su i nekoliko preporuka: „Pokušajte svakih 30-60 minuta sedenja prekinuti kratkim ustajanjem i istezanjem. Zavolite stepenice, 10 sratova dnevno za početnike, a 20 i više spratova za napredne“.

Zatim, „u slučaju dugog sedenja ili ležanja, napravite nekoliko vežbi mobilnosti i aktivacije mišića koji vas drže uspravnim. Svaki dan vežbanjem podignite frekvenciju srca. Način i trajanje prilagodite trenutnoj telesnoj formi. Uključite vežbe disanja. Vodite računa o uravnoteženoj prehrani, unosu tečnosti i o kvalitetnom snu“.

Kineziolozi su istakli da je ovo doba godine idealno za promenu i podizanje nivoa aktivnosti, ako je neko u prethodnom razdoblju bio manje aktivan, jer se za nekoliko sedmica očekuje vraćanje mnogih obaveza koje su od građana zahtevale izlazak iz kuće.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari