Le Drijan: Asad ipak mora da ode 1 "Ako budemo čekali da se Sirijci dogovore, čekaćemo dugo": Žan-Iv le Drijan Foto:Epa

Francuski ministar spoljnih poslova Žan-Iv le Drijan je rekao da želi da se velike sile dogovore u vezi sa agendom tranzicije koja bi bila nametnuta Sirijcima, ali je odbacio mogućnost da sirijski predsednik Bašar al Asad, za koga je rekao da je “ubio” deo svog stanovništva, dobije bilo kakvu ulogu.

Komentari Le Drijana su usledili uprkos tome što je, kako se ispostavlja, Pariz zauzeo mekši stav prema Siriji od dolaska predsednika Emanuela Makrona na vlast, piše Rojters.

Pariz, koji pruža najveću podršku sirijskoj opoziciji i koji svesrdno podržava koaliciju koja se pod rukovodstvom SAD bori protiv Islamske države, je nakon Makronove izborne pobede dobio priliku da preinači svoju politiku u Siriji. Makron je predložio da se odustane od zahteva da se Asad povuče s funkcije kao preduslova za pregovore, iako francuski zvaničnici i dalje ne odustaju od stava da on ne može predstavljati dugoročnu budućnost za Siriju. Međutim, Le Drijan, koji je za vreme predsedničkog mandata Fransoa Olanda bio ministar odbrane, rekao je da se situacija promenila jer su ekstremisti Islamske države na ivici poraza. Prema njegovim rečima, akcenat sada može da se stavi na građanski rat koji traje šest godina i u kojem je ubijeno više od 300.000 ljudi, dok su milioni bili prisiljeni da napuste zemlju.

“On (Asad) ne može biti deo rešenja. Rešenje je sa svim akterima uspostaviti agendu političke tranzicije koja će omogućiti novi Ustav i izbore. Tranzicija se ne može obaviti s Bašarom al Asadom, koji je ubio deo svog stanovništva i koji je naveo milione Sirijaca da napuste svoju teritoriju”, rekao je Le Drijan.

Protivnici prethodne francuske administracije su je kritikovali zato što ne menja stav prema budućnosti Asada iako je na kraju saopštila da će Asad morati da ode tek kada bude okončan proces tranzicije. Taj stav je rezultirao zategnutim odnosima s Rusijom i Iranom, koji podržavaju Asada, a koji smatraju da sirijski narod treba da odlučuje o svojoj budućnosti. Iako je Britanija saopštila da Asad mora da ode, diplomate kažu da Sjedinjene Države tek treba da naprave okvirni plan za politički proces u Siriji i prvenstveno su usredsređene na to kako poraziti Islamsku državu.
Le Drijan je rekao da ako regionalne sile i stalne članice Saveta bezbednosti UN, koji uključuje Francusku, postignu dogovor u vezi sa zabranom hemijskog oružja, pristupom humanitarnoj pomoći i uništenjem, kako je rekao, unutrašnjih terorističkih grupacija, onda mogu da pređu na nalaženje rešenja za Siriju preko međunarodne kontakt-grupe. Politička tranzicija bi uključivala novi ustav i izbore, rekao je šef francuske diplomatije. “Upravo je to ono što sada želimo da uradimo pre nego što Asad ode. To radimo nezavisno jer ako budemo čekali da se Sirijci dogovore, čekaćemo dugo i biće još nekoliko hiljada mrtvih”, rekao je Le Drijan.

Makron je više puta rekao da želi da uspostavi novu kontakt-grupu, ali francuske diplomate do sada nisu mogle da objasne kako će ona raditi i ko će je činiti. Francuska želi da o uspostavljanju kontakt-grupe razgovara na predstojećoj Generalnoj skupštini UN u septembru. Le Drijan je prethodno rekao da bi cilj kontakt-grupe bio da se pomognu mirovni pregovori pod pokroviteljstvom UN u Ženevi koji su u zapećku najviše zbog slabosti opozicionih grupa i upornom odbijanju Asadove vlade da započne pregovore s obzirom na jačinu njene pozicije na terenu.

Nekoliko međunarodnih kontakt-grupa je ranije pokušavalo da reši krizu, uključujući i 2015, kada je Međunarodna grupa za podršku Siriji okupila sve glavne regionalne aktere, uključujući Iran, ali je raspuštena nakon što su snage sirijske vlade preuzele Alepo, glavno uporište pobunjenika.

Daeš pada do kraja oktobra

Specijalni izaslanik Ujedinjenih nacija za Siriju Stafan de Mistura izjavio je da će preostala uporišta DAEŠ-a (Islamske države) u Siriji pasti, najverovatnije, do kraja oktobra, prenosi Sputnjik. „To što vidimo, po mom mišljenju, jeste početak kraja ovog rata. Moramo da garantujemo da će to, takođe, biti početak mira. U tome je izazov u ovom trenutku“, izjavio je De Mistura u intervjuu za radio Bi-Bi-Si. Prema rečima specijalnog izaslanika, još tri tačke u Siriji su daleko od stabilnog položaja. To su Raka, Dejr el Zor i Idlib.
Za oslobađanje prve dve, prema De Misturinom mišljenju, biće potrebno nekoliko meseci. Ako međunarodna zajednica pomogne opoziciji i vladi, pojaviće se mogućnost da se u roku od godinu dana sprovedu izbori, dodao je on. „Sirijska vlada i Rusi će, najverovatnije, osloboditi Dejr el Zor krajem ovog meseca, najkasnije početkom oktobra“, objasnio je De Mistura. SAD i Sirijske demokratske snage će Raku osloboditi do kraja oktobra, naveo je diplomata i dodao da je Idlib prepun pripadnika Nusra fronta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari