ukrajinafoto BETAPHOTO AP Photo/Libkos

Oleg Bendik pustio je video snimak napravljen u šumama na istoku Ukrajine.

Snimak prikazuje grupu vojnika iz Bendikove 103. brigade koji se skrivaju u peskovitom rovu dok oko njih besne borbe, piše Gardijan.

Čuju se eksplozije i zvuci manjeg vatrenog oružja.

Jedan projektil pada među borove poput velike narandžaste vatrene kugle.

„Neka kopilad pucaju na nas odande. Ali ne možemo da ih vidimo zbog šume“, kaže jedan vojnik.

„A sada i projektil! Vidite kako nas gađaju? Tako je još od sedam sati jutros. Sada je 11 časova. Tako je kako je, narode“, dodaje on.

Bendik i njegove kolege ukrajinski vojnici pokušavaju da zaustave napredovanje sve snažnije ruske ofanzive zapadno od Kremine, grada koji je Moskva osvojila prošle godine.

Nešto dalje na istom frontu, ukrajinski vojnici istrajno brane grad Bahmut, nekada dom 70.000 ljudi.

Borbe tamo traju već mesecima.

U svom video obraćanju u ponedeljak, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je priznao da situacija „konstatno postaje sve teža“.

U Bahmutu je „ekstremno napeto“, potvrdio je komandant ukrajinskih kopnenih snaga, general-pukovnik Aleksandar Sirski.

Kako je rekao, „najbolje pripremljene napadačke jedinice“ iz plaćeničke grupe Vagner pokušavaju da se probiju i opkole grad.

Ruska vojska i Vagner ostvaruju postepen napredak u ovoj oblasti.

U januaru su zauzeli obližnji grad Soledar.

Za sada nisu uspeli da osvoje razoreni centar Bahmuta, uprkos tome što su više puta pokušavali.

Oko polovine Donjecke oblasti u regionu Donbas je i dalje pod kontrolom Kijeva, godinu dana nakon što je ruski predsednik Vladimir Putin pokrenuo invaziju na Ukrajinu.

Prema ukrajinskim obaveštajnim podacima, Putin je naredio svojoj vojsci da zauzme celu Donjecku i Logansku oblast do kraja marta. Odlučna ruska ofanziva se tek očekuje.

„To je bio jedan običan dan“, rekao je Bendik o paklenom video snimku iz šume, koji je napravljen krajem januara.

„Neki dani su mnogo gori, kada naši momci budu ranjeni ili ubijeni. Rusi imaju mnogo artiljerije. Oni idu kvadrant po kvadrant. Potrebno nam je još protivartiljerijskog oružja“, kaže on.

Drugi video snimci koje je napravila njegova brigada prikazuju kako vojnici hodaju kroz sneg, voze se u oklopnom transporteru i urlaju od užasa dok vojni helikopter preleće nisko iznad njihovog automobila, promašivši ih za svega nekoliko metara.

Bendik je sa Gardijanom podelio i snimak jednog neprijateljskog tenka zarobljenog u gradu Izjum tokom dramatične protivofanzive prošle jeseni u severoistočnoj provinciji Harkov. Na snimku se vide uništena vozila i jedan ranjeni vojnik.

Rusi su velikim delom opkolili Bahmut iz tri pravca, tako mogu da granatiraju jedini put koji vodi iz grada i u njega, a predstavlja opasnu rutu snabdevanja.

Nije jasno da li će ukrajinske snage uspeti da odole ili će biti primorane da se povuku.

Prošlog vikenda je Jevgenij Prigožin, ruski oligarh i šef Vagner grupe, rekao da su njegove snage osvojile selo Jahidne, u severnom predgrađu Bahmuta.

Komanda ukrajinske vojske to poriče, ali priznaje da Rusija pokušava da ostvari napredak, probijajući se napred gde god može, naselje po naselje.

„Oni imaju mnogo artiljerije. Nećemo dopustiti da Bahmut padne“, rekao je Maleš, 23-godišnji ukrajinski vojnik.

Kako kaže, u Bahmutu se vode borbe od ulice do ulice.

„Rusi su na nekim mestima na samo 150 metara od nas. Ne vidimo ih a li možemo da čujemo njihove glasove“, dodaje on.

Maleš kaže da se njegova jedinica borila protiv boraca Vagner grupe.

„To znamo zato što smo jednog od njihovih uzeli kao zarobljenika. On je bio u zatvoru u Rusiji, odakle je pušten da bi se borio u Ukrajini, a zatim smo ga mi zarobili. Sada je ponovo iza rešetaka, što je dovoljno ironično“, priča Maleš.

„Vagnerovci su mnogo gori nego obični vojnici. Oni su samo meso. Stalno nas napadaju iz jednog pravca“, dodaje.

"Neka kopilad pucaju na nas odande...": Ukrajinaci i Rusi vode nemilosrdnu bitku za Bahmut 1
EPA-EFE/GEORGE IVANCHENKO

Većina analitičara smatra da je mala verovatnoća da uspešno bude ostvarena ambicija Kremlja da stigne do granice Donjecke oblasti.

Kao razloge za to navode logističke poteškoće i malobrojnost ruske pešadije.

Malo zapadnije od Bahmuta, Ukrajina je izgradila moćni odbrambeni sistem i mrežu rovova, koja se nalazi ispred šireg gradskog područja koje uključuje Kramatorsk i Slovijansk.

Kako kaže Sergij Hnezdilov, 22-godišnji ukrajinski vojnik dobrovoljac, ukrajinska vojska je postala „stručnjak za kopanje“.

On je rekao da Rusi neće moći mnogo da napreduju i opisao svaki grad u Donjeckoj oblasti kao „mini tvrđavu“.

„Ako se ne ukopaš, veoma brzo ćeš poginuti u ratu. Počneš sa malom rupom. Onda napraviš još jednu pored nje. I tako nastavljaš i dalje“, objašnjava.

Hnezdilov je pauzirao studije na fakultetu i pridružio se vojsci.

Služio je na liniji fronta kod regionalnog glavnog grada Donjecka, koji Rusija efikasno kontroliše već devet godina, od kada je anektirala Krim.

Bio je stacioniran u bazi u selu Piski, u blizini uništenog donjeckog aerodroma.

Njegova jedinica je nedavno premeštena na istok, kako bi se tamo pojačalo brojno stanje.

Bitku za Bahmut je opisao kao najnemilosrdniju i najintenzivniju, dodajući da je to „najusijanije i najopasnije mesto na liniji fronta dugoj gotovo 1.000 kilometara“.

„To je poput Prvog svetskog rata. Rusi žrtvuju svoje ljude zato da bi mogli simbolično da zauzmu grad. To je užasno. A mesto više i ne postoji. Postalo je drugi Mriupolj, grad koji je nekada cvetao a prošlog proleća su ga ruske bombe pretvorile u prah“, priča on.

Hnezdilov kaže da Rusi trpe velike gubitke svakog dana.

„To je mašina za mlevenje mesa. Tela ostaju ostavljena tamo gde su pala. Njihovi sopstveni ljudi vrište kada budu ranjeni a niko im ne pomaže“, kaže on.

Kada je upitan da li je osetio bilo kakvo saosećanje prema ruskim regrutima, od kojih su neki oklevali da se bore i koji su bili vidno demoralisani, rekao je „ne“.

„Posle onoga što se dogodilo u Buči to nije moguće. Oni se ponašaju kao svinje i uništavaju sve pred sobom“, odgovorio je.

Rusija je pokrenula svoju invaziju prošle godine dugim kolonama tenkova koji su poslati iz Belorusije da upadnu u Kijev.

Do oktobra prošle godine oko 300.000 Rusa je mobilisano i poslato u borbe.

Očekuje se drugi krug mobilizacije, a Rusija je do sada, prema procenama Kijeva, izgubila preko 150.000 ljudi.

Vitalij Ivanov, narednik iz 56. brigade, kaže da je uveren da Ukrajina može da odbrani Bahmut.

„Mislim da ćemo izdržati. Moramo da zadržimo grad. Ne želimo ništa da im damo“, dodaje.

Inženjer po profesiji, Ivanov kaže da se bori za svoje dvoje dece i dvoje unučadi.

„Ne mislim da će se ovaj rat završiti uskoro. Ono što mogu da kažem jeste da mi branimo svoju teritoriju i da imamo veoma snažan duh“, zaključuje on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari