Nove sankcije SAD Rusiji štetne za Evropu 1Foto: PETER FOLEY/EPA

Nove američke sankcije Rusiji, uvedene zbog krize u Ukrajini, mogle bi pogoditi evropske kompanije koje učestvuju u projektima u energetici u Rusiji, izjavio je predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker.

 Predstavnički dom Kongresa SAD je usvojio u utorak uveče zakon o sankcijama Rusiji, Iranu i Severnoj Koreji. Nacrt zakona sadrži stavku koja obavezuje predsednika da sa kongresmenima unapred uskladi bilo kakvo ublažavanje ili ukidanje sankcija. Za uvođenje novih sankcija glasalo je 419 članova Predstavničkog doma, dok su tri bila protiv. Da bi zakon stupio na snagu, treba da ga potvrdi Senat i potpiše predsednik.

„Akt Sjedinjenih Država može imati neplanirane unilateralne posledice po interese energetske bezbednosti EU. Zbog toga je danas Komisija odlučila da je – ako se naše bojazni ne uzmu u obzir – spremna da adekvatno reaguje u narednim danima“, rekao je Junker dodajući da politika „prvo Amerika“ ne sme da znači da su interesi Evrope na poslednjem mestu.
Komisija je naglasila da su, generalno, kaznene mere Vašingtona prema Moskvi ispravne. Međutim, trebalo je da one budu uvedene istovremeno od svih vodećih industrijskih zemalja, a ne jednostrano od SAD, smatra EK.

U vezi sa novim merama Sjedinjenih Država svoje rezerve su pre svega izrazile Nemačka i Austrija. Portparol nemačke vlade Ulrike Demer je izjavila da se Berlin u principu protivi „sankcijama sa ekstrateritorijalnim efektima“, prenosi FoNet. Za EU i SAD je važno da nastave blisku koordinaciju sankcija protiv Rusije. U tom svetlu, detaljno ćemo preispitati zakon usvojen u Predstavničkom domu američkog Kongresa, rekla je Ulrike Demer. Portparol nemačkog Ministarstva spoljnih poslova Martin Šafer je izjavio da SAD nemaju pravo da evropskim kompanijama govore kako da posluju sa trećim zemljama, ali je ocenio da je usvojeni zakon bolji u odnosu na prvobitni predlog.
„Jednostrano zaoštravanje američkih sankcija Ruskoj Federaciji moglo bi biti napuštanje zajedničke politike SAD i EU prema Ukrajini, što je za žaljenje“, izjavio je Jirgen Švarc, predstavnik za medije austrijskog kancelara Kristijana Kerna, prenosi bečki Kurir.

Direktor kompanije OMV Rajner Zele rekao je za nemački list Handelsblat da je u interesu Evrope da sama obezbedi sigurnost svog snabdevanja (energeticima). Umesto da ugrožava isporuke iz Rusije, Evropi će biti potrebno još ruskog gasa. „Sa tačke gledišta Evrope, dodatni prirodni gas iz Rusije je neophodan“, rekao je Zele koji je, podseća Kurir, promovisao projekat Severni tok 2, u čije je finansiranje uključen OMV.

Rusija treba da pripremi bolan odgovor Sjedinjenim Državama na uvedene nove sankcije, izjavio je šef Komiteta Saveta federacije za međunarodne poslove Konstantin Kosačov, prenosi Sputnjik.
„Prvo, bez buke. Naša zvanična reakcija treba da bude kad zakon stupi na snagu. Drugo, treba pripremiti takvu reakciju jer ona obavezno mora da usledi. Ne da bude simetrična, već bolna po Amerikance“, napisao je Kosačov na Fejsbuku. Po njegovim rečima, Rusija treba da gradi odnose sa ostatkom sveta. Između ostalog, treba da „razmotri situaciju“ sa Evropskom unijom uzimajući u obzir da sankcije nanose štetu i njenim interesima.

Osim toga, Kosačov je naveo da je usvajanje zakona o novim sankcijama u SAD pokazalo neizbežnost degradacije saradnje.

„Sudeći po jednoobraznom glasanju o paketu sankcija Rusiji, Iranu i Severnoj Koreji u Predstavničkom domu, ne da neće biti samo proboja, već ni normalizacije. Štaviše, dalja degradacija bilateralne saradnje postaje neizbežna, iako se čini da nema više kud“, dodao je Kosačov.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari