Prvi direktni razgovori nakon dve godine 1Foto:EPA-EFE JEON HEON-KYUN POOL

Severna Koreja pristala je na ponudu Južne Koreje da se razgovori zvaničnika dve zemlje održe naredne sedmice, što će biti prvi slučaj komunikacije na visokom nivou nakon više od dve godine.

Kako navodi Gardijan, prvi razgovori od decembra 2015. će se održati u utorak u Panmundžomu, selu u strogo čuvanoj demilitarizovanoj zoni (DMZ). Predstavnici dve zemlje će se sastati u Kući mira na južnokorejskoj strani Panmundžoma da bi razgovarali o učešću Severne Koreje na Zimskim olimpijskim igrama koje se u februaru održavaju u Pjongčangu. Zvaničnici, čija imena će biti naknadno objavljena, razgovaraće i o tome kako da se poprave odnosi dve zemlje, nakon godine u kojoj je Severna Koreja konstantno podizala tenzije u regionu zbog čestih raketnih lansiranja i nuklearnih testiranja.

Južnokorejsko ministarstvo za ujedinjenje je saopštilo da je Pjongjang juče obavestio Seul da prihvata ponudu za razgovor. „Dve strane su se složile da razgovaraju o najvažnijim pitanjima i da razmene dokumente“, rekao je portparol ministarstva Baik Tae-hujn, prenosi agencija Jonhap. Do zvanične objave da će razgovori biti održani došlo je samo nekoliko sati nakon što su Sjedinjene Države pristale da odlože zajedničke vojne vežbe sa Južnom Korejom do posle Olimpijskih igara, koje počinju 9. februara. Predsednik SAD Donald Tramp i lider Južne Koreje Mun Džae In razgovarali su telefonom u četvrtak kasno uveče i složili se da odlože vojne vežbe za posle Olimpijade. Severna Koreja smatra da su ove zajedničke vojne vežbe samo „proba za invaziju“ i često ih je navodila kao prepreku za poboljšanje odnosa sa Južnom. Ubrzo pošto je objavljeno da će se razgovori održati, Tramp je pokušao da preuzme zaslugu za ovaj napredak. „Da li iko zaista veruje da bi došlo do dijaloga, da ja nisam bio čvrst, jak i voljan da usmerimo svu svoju moć protiv Severne Koreje“, napisao je Tramp na Tviteru.

Do nagoveštaja da će dve Koreje obnoviti direktan kontakt došlo je pošto je severnokorejski lider Kim Džong Un u novogodišnjem govoru rekao da je voljan da razgovara o mogućnosti da pošalje sportiste iz svoje zemlje u Pjongčang. Nakon toga, u sredu je obnovljena direktna telefonska linija između dve zemlje, koja nije radila od početka 2016. Međutim, Kimova ponuda je došla zajedno uz upozorenje da će Pjongjang nastaviti sa razvojem nuklearnog naoružanja da bi se suprotstavio pretnjama SAD. Na Kimovu tvrdnju da je dugme za pokretanje nuklearnog napada „uvek na njegovom stolu“, Tramp je uzvratio da je njegovo dugme „veće i moćnije“, što je samo još jedan od primera oštre retorike između dva lidera koju su tokom prošle godine obeležile brojne lične uvrede.

Zvaničnici u Vašingtonu su mlako reagovali na vest o dijalogu dve Koreje. Američki Stejt department je saopštio da veruje da će razgovori zakazani za sledeći utorak biti ograničeni na bilateralna pitanja i da neće obuhvatiti bezbednosne probleme. „Mi smo razumeli da će ovi razgovori biti ograničeni na dogovore oko Olimpijade i možda još neka domaća pitanja, ništa osim toga“, rekla je portparolka Stejt departmenta Heder Navert. Međutim, kako piše Bi-Bi-Si, neki zvaničnici su izrazili sumnju u značaj ovog poteza i samih razgovora. Američki ministar odbrane Džejms Matis izjavio je da je ovaj dogovor „rezultat međunarodnog pritiska“ i da nije jasno da li je Kim Južnoj Koreji zaista ponudio „maslinovu grančicu“ ili je u pitanju samo „jednokratan potez“. Japanski ministar odbrane Icunori Onodera rekao je da će njegova zemlja ostati u stanju pripravnosti i dodao da će Severna Koreja, koja je „sada u fazi dijaloga i provokacije“, nastaviti da razvija svoj program naoružanja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari