Mnogi đaci u Srbiji biće uskraćeni za ekskurzije ove godine: Cene paprene, a u jednom gradu traže i 35.000 dinara 1Foto: Shutterstock

Sudeći prema situaciji na terenu, mnogi učenici starijih razreda osnovnih škola u Srbiji, kao što je to slučaj u Subotici, neće uopšte otići ove školske godine na ekskurziju. Glavni faktori koji su uticali na to, svakako su astronomske cene dvodnevnih i trodnevnih aranžmana za pojedina mesta u Srbiji, ali i poskupljenje ukupnog života, dok su roditeljske plate ostale na istom nivou, baš kao da se ništa ne dešava.

Prema informacijama pojedinih direktora osnovnih šola u Subotici, ove godine nisu predviđene ekskurzije za učenike viših razreda.

Izleti su planirani tek na proleće sledeće godine, a cene će biti poznate tek u januaru ili februaru.

Roditelji još nisu dobili ponude, jer prvo škole treba da dobiju ponude od turističkih agencija pa će one tek nakon toga biti prosleđene roditeljima učenika.

Prema rečima direktora, većina đaka prošle godine nije imala ekskurzije zbog epidemije korona virusa, dok se na ekskurzije išlo u školskoj 2019-20. godini.

Mnogi đaci u Srbiji biće uskraćeni za ekskurzije ove godine: Cene paprene, a u jednom gradu traže i 35.000 dinara 2
Foto: Poxabay / anaterate

„Cena dvodnevne ekskurzije po učeniku je tada iznosila 6.530 dinara, dok je tri dana izleta koštalo 10.570 dinara“, kaže za Danas Branka Bešlić, direktorka Osnovne škole „Ivan Goran Kovačić“.

Prema njenim očekivanjima, cene će sledeće godine sigurno bitno znatno više u odnosu na cene od pre dve godine.

U Novom Sadu neki idu, a neki ne

Novosadski stariji osnovci većinom još čekaju ponude za svoje buduće ekskurzije, dok je deo škola odustao od organizacije putovanja i ove godine.

„Imamo dvoje dece, u šestom i osmom razredu. Za starijeg sina je stigla ponuda za dvodnevnu ekskurziju po zapadnoj Srbiji, nešto više od 10.000 dinara, za mlađu ćerkicu jednodnevna eksurzija će biti oko 5.000 dinara, ali još nisu odlučili gde će ići. Dodajte tome i džeparce. Naravno da nije jeftino, ali kako ne pustiti dete kada o tome priča pola godine. Ipak, vidim da mnogi roditelji odustaju. Neće ljudi u ovom momentu da se opterećuju sa tim stvarima“, rekla nam je Mila Velicki iz Novog Sada.

Dobar deo novosadskih osmoletki još čeka ponude, a jedna od škola koja ih sigurno neće dočekati je “Ivan Gudulić” sa Podbare.
Direktorka ove škole Lidija Radulović kaže za Danas da su vremena suviše rizična.

„Na Savetu roditelja predložila sam da škola uopšte ne organizuje đačke ekskurzije i oni su to prihvatili. Da li će sami nešto organizovati, ne znam. Specifična je godina, rastuća inflacija, cene koje variraju, stalno se menjaju cene bezina i hrane. Da bi organizovali putovanje treba da raspišemo javnu nabavku i taj proces traje do proleća. Ko će nam garantovati kako će biti na proleće? Nismo želeli da ulazimo u nešto što ne znamo da li će na kraju ispasti kvalitetno i onako kako to ljudi očekuju. Kad se stabilizuju vremena, pričaćemo o putovanjima“, izjavila je direktorka.

Petar Narančić, direktor OŠ „Svetozar Marković Toza“ kaže da ponude u školu još nisu stigle, ali da će postupak biti transparentan i po zakonu, kao i svaki put do sada.

„Poštujemo isljučivo sve procedure i nikada nismo imali problema. Savet roditelja odlučuje o predloženim destinacijama, kao i o visini nadoknade za čuvanje dece tokom ekskurzije. U sam proces odabira putovanja uključeni su roditelji. Po tom pravilniku Srbija je podeljena na nekoliko regiona: istok, zapad, Šumadiju, Beograd i druge. Svake godine obiđemo po jedan kraj Srbije. Većinom su to jednodnevni izleti, samo osmaci nekada putuju dva dana“, kazao je Narančić.

Zrenjanin tu negde u sredini

Učenici viših razreda osnovnih škola u Zrenjaninu na ekskurzije će na proleće sledeće godine. I to oni koji ne ekskurzije uopšte budu išli.

Đaci elemirske osnovne škole „Svetozar Marković Toza“, sa isturenim odeljenjima u Tarašu, neće ići na ekskurziju.

„Nastavničko veće donelo je odluku da ove godine ekskurzije ne organizujemo“, rekla je kratko direktorka škole Svetlana Subotić.

Učenici viših razreda škole „1. oktobar“ ići će na jednodnevnu ekskurziju na proleće i to u Viminacijum. Mali će u Suboticu, takođe, na jedan dan.

Mnogi đaci u Srbiji biće uskraćeni za ekskurzije ove godine: Cene paprene, a u jednom gradu traže i 35.000 dinara 3
Foto: Pixabay /Pezibear

„Naši đaci već godinama idu na jednodnevne ekskurzije. Sve duže od toga za roditelje bi bilo preskupo, jer socijalni status naših đaka je dosta loš. Odredili smo destinaciju, a proceduru ćemo sprovesti na proleće tako da sada nema predstavu koliko će i ta jednodnevna ekskurzija koštati“, kaže direktorka škole Staša Velisavljev.

I u školi „2. oktobar“ u Zrenjaninu još ne razmišljaju o ekskurzijama.

U odgovoru koji smo dobili od sekretarijata škole piše da u planu za 2022/23 imaju isplanirane ekskurzije za učenike viših i nižih razreda ali da još nisu u proceduri za sprovođenje, tako da nemaju ni cene ni destinacije.

Isto je i u školi „Dr Jovan Cvijić“, iz koje su nam, takođe, odgovorili da još nisu pokrenuli proceduru javne nabavke za ekskurzije i rekreativnu nastavu, tako da o cenama ne mogu da pričaju.
I u razgovoru sa roditeljima iz drugih zrenjaninskih škola saznali smo da deca još nisu dobili nikakve informacije u vezi sa ekskurzijama.
U Zrenjaninu samo dve turističke agencije rade ponude za ekskurzije. U jednoj od njih su nam rekli da još nemaju upite od škola, tako da ne mogu da govore o cenama. Do proleća je jako daleko, rečeno nam je u turističkoj agenciji.

Ekskurzije u Zaječaru na proleće: Cena od 10.000 do 17.000 dinara

(Ne)pisano pravilo kaže da učenici viših razreda, naročito osmaci, ekskurziju imaju na jesen, ali kako su za Danas kazali direktori pet osnovnih škola, učenici viših razreda u Zaječaru idu tek na proleće, a osim jedne, ostale nisu raspisale ni tendere.

Učenici završnih razreda osnovnih već u ranu jesen idu na ekskurziju, ali u dogovoru sa roditeljima, to će u Zaječaru, prema rečima direktora, biti na proleće.

Četiri škole će tendere raspisati iduće nedelje, dok samo jedna od pet osnovnih škola je to već uradila.

„Ekskurzija će biti za starije razrede, ali na proleće. Cena se kreće od 10.000 do 17.000 dinara. Prva cena je za dva dana, a druga za tri. Još uvek biramo gde će naši učenici ići, ali najverovatnije, kao i u ostalim školama, Beograd, Novi Sad i Subotica”, kazao je za Danas jedan od direktora.
Prema rečima svih direktora, tenderi se raspisuju sada, da bi roditelji imali što više rata kako bi sve na vreme platili.

„Cene su za nekih 20 odsto više nego ranijih godina, a na cenu najviše utiče cena goriva, koje je za naše prilike izuzetno visoka“, dodao je jedan od direktora.

Majdanpek: Noćenje u Vrnjačkoj Banji oko 10.000 dinara

U osnovnim školama u Majdanpeku, Donjem Milanovcu i Rudnoj Glavi u fazi su priprema ekskurzija za učenike starijih razreda koje će biti realizovane u proleće iduće godine, tako da konačnih cena ekskurzija još uvek nema.

Stariji osnovci putovaće po Srbiji, ekskurzije su mahom dvodnevne, a cene, bar prema informacijama kojima za sada raspolažu direktori obrazovnih ustanova, kreću se između 10.000 i 12.000 dinara.

Prema rečima direktora OŠ „Velimir Markićević“ u MajdanpekuMarka Cokića, ekskurzije učenika od V do VIII razreda biće realizovane na proleće.

Mnogi đaci u Srbiji biće uskraćeni za ekskurzije ove godine: Cene paprene, a u jednom gradu traže i 35.000 dinara 4
Mnogi učenici opstaće u klupama, Foto: FoNet

„Javna nabavka još uvek nije raspisana, pa tako ne znamo koliko će koštati. Utvrđene su destinacije koje će učenici obilaziti, kao i trajanja ekskurzija“, kazao je za Danas Marko Cokić.
Od njega saznajemo da će učenici V i VII razreda tokom dvodnevne ekskurzije obilazati jug Srbije sa noćenjem u Prolom banji.

Dvodnevnu ekskurziju imaju i učenici VI razreda koji će uz noćenje u Vršcu obilazati Banat, dok osmaci tokom trodnevne ekskurzije obilaze Taru, Zlatibor, Mokru Goru, Mećavnik, Šargansku osmicu.

U Osnovnoj školi „Vuk Karadžić“ u Donjem Milanovcu, prema rečima direktora Damjana Stevkića, javna nabavka za ekskurzije biće raspisana početkom sledeće godine.

„Ako bude dovoljno dece, a trebalo bi da bude, biće organizovane dve ekskurzije: jedna za učenike V i VI razreda, a druga za učenike VII i VIII razreda. Destinacije su Subotica i Kragujevac, trajanje dva dana, a cena bi trebalo da bude oko 10.000 dinara“, kaže za Danas Damjan Stevkić.

Na eksurzije će ove školske godine ići i učenici Osnovne škole „Branko Perić“ u Rudnoj Glavi.

Trenutno su u postupku organizacije, pa će uslediti raspisivanje javne nabavke, kažu nam u ovoj obrazovnoj ustanovi.

„Učenici viših razreda idu na dvodnevnu ekskurziju iduće godine, odredišta su Tara i Zlatibor. Cena bi trebalo da bude između 10.000 i 12.000 dinara, a javnu nabavku ćemo raspisati što pre kako bi bilo dovoljno vremena za plaćanje u više rata, kako bi olakšali roditeljima“, rekao nam je Dejan Trifunović, direktor OŠ „Branko Perić“ u Rudnoj Glavi.

Šabac: Cene iste kao prošle školske godine

Đačke ekskurzije u pojedinim šabačkim osnovnim školama, već su realizovane krajem oktobra, dok druge tek ovih dana vode učenike u obilazak znamenitosti Srbije.

Peti razred jedne šabačke škole obići će Spomen kosturnicu u Lazarevcu, Risovačku pećinu, Topolu (Oplenac, Karađorđev konak, Petrovu kuću) i Aranđelovac.

To će roditelje koštati 2.874 dinara, od čega 2.214 dinara ide agenciji, dok su 660 dinara „troškovi po ugovoru o brizi o detetu“.

Ovaj trošak razlikuje se od škole do škole i kreće se od 500 do skoro 700 dinara.

Inače, u školama kažu da su cene đačkih ekskurzija, ostale na nivou onih od prošle školske godine, koje su realizovane u martu i aprilu 2022.

U cenu ekskurzije uračunat je autobuski prevoz, organizacija putovanja, ulaznice, licencirani vodič, gratisi za učenike i osiguranje.

Od destinacija koje obilaze učenici petog razreda je i Palić.

Ekskurzija obuhvata obilazak Gradske kuće i Zoo vrta u Subotici, i košta 3.280 dinara.

Šesti razred, koji je u oktobru realizovao ekskurziju, obišao je Hram Svetog Save u Beogradu, Smederevsku tvrđavu i Ergelu Ljubičevo, i to po ceni od 2.890 dinara.

Ekskurzije sedmog i osmog razreda su dvodnevne i trodnevne i podrazumevaju noćenje, pa su i cene više.

Tako put u Svilajnac, obilazak Prirodnjačkog muzeja, Resavske pećine, poseta manastirima Manasija, Ravanica i Žiča, uz noćenje u Vrnjačkoj Banji, košta 9.650 dinara.

Osmi razred koji je u toku dva dana posetio Đavolju varoš, grad Niš, Arheološki park Medijanu i Ćele kulu, sa noćenjem, treba da plati 9.890 dinara.

„Cene ekskurzija su ostale nepromenjene u odnosu na prošlogodišnje. Mislim da su roditelji očekivali veći trošak, dudući da je poskupelo gorivo i sve ostalo. Možda je to razlog što je odziv učenika bio veoma dobar, na šta je verovatno uticala i mogućnost plaćanja na šest mesečnih rata. U cene su uračunate i sve ulaznice“, kazao nam je direktor jedne šabačke osnovne škole.

Kraujevačke škole još ne znaju cenu ekskurzija

U osnovnim školama u Kragujevcu poznato je samo gde će učenici od petog do osmog razreda ići na ekskurzije, ali ne i koliko će one koštati.

U ranijim godinama učenici osmog razreda su zbog obaveza polaganja prijemnog ispita išli na eksurzije u oktobru ili novembru, pa je javna nabavka raspisivana tokom letnjeg raspusta ili početkom septembra.
Međutim, u protekloj školskoj godini, zbog pandemije, eksurzije nisu izvođena, a ove godine su planirane za april ili maj.

Zbog toga su javne nabavke pomerene za novembar ili u nekim školama čak za januar 2023. godine.

Godišnji plan rada, kažu nam u jednoj kragujevačkoj osnovnoj školi, se usvaja do 15. septembra i do tada Savet roditelja treba da donese odluku o destinacijama koje će učenici posetiti.

Javna nabavka treba da izađe ovih dana, a kad se izabere nabolji ponuđač, prva rata će krenuti od kraja novembra, dok će roditelji poslednju platiti u junu.

„Javne nabavke smo pre korone raspisivali tokom letnjeg raspusta. Ali zbog pandemije i trenutno aktuelne ekonomske krize to će biti tek ovih dana. Razlog je usaglašavanje cena, jer smo u obavezi da ona, koju izaberemo na javnoj nabavci, ostane ista do izvođenja ekskurzije. Da ne bi došlo do promena cena i da ne bismo ponavljali javnu nabavku, to radimo nešto kasnije“, kažu u jednoj kragujevačkoj osnovnoj školi.

Slično su nam rekli u još nekoliko škola, ali su u većini izabrana mesta koje će osnovci posetiti ove školske godine.

Uglavnom samo učenici osmog razreda izvode dvodnevne, dok petaci, šestaci i sedmaci na eksurziju idu jedan dan.

To, ipak, nije praksa, pa u jednoj kragujevačkoj školi samo učenici šestog razreda idu jedan dan na ekskurziju, dok će ostali učenici na njoj biti dva dana.

Destinacije su slične u svim školama, pa petaci idu u Požarevac, Ljubičevo, Smederevo, Srebrno jezero ili u Valjevo i Brankovinu. Šestaci uglavnom posećuju Zapadnu Srbiju, Taru, Šargansku osmicu, Zlatibor, Mokru goru.
Godinu dana stariji učenici idu u Lepenski vir ili u Niš, dok je za osmake rezervisano Palićko jezero, Novi sad, Petrovaradin, Sremski Karlovci.

Roditelji niških osnovaca zaprepašćeni cenama

U niškim osnovnim školama roditeljima učenika viših razreda već su dostavljene ponude za ekskurzije, da bi se na vreme odlučili koju će ponudu prihvatiti, koju mogu da plate u više mesečnih rata.

Roditelji su, uglavnom, zaprepašćeni cenom dvodnevnih, trodnevnih i četvorodnevnih eksurzija jer se kreću od 11.000 do 35.000 dinara.

Majka malog maturanta Ksenija Mladenović kaže da njihovoj deci ponuđeno da idu na četvorodnevnu ekskurziju u Beograd, Novi Sad, Suboticu i Palićko jezero, ali je cena više nego astronomska.

„Trebalo je da platimo nešto manje od 35.000 dinara, koliko koštaju skuplji aranžmani u turističkim agencijama. Većina roditelja je odbila taj predlog. Nas čeka polaganje male mature naših osmaka, spremanje naše dece kod privatnih profesora, kao i upis u srednje škole. Rekli smo razrednoj da pronađe neki jeftiniji aranžman, mogu da odu i na dan, dva negde bliže Nišu“, smatra ona.

Jasmina S, majka učenice šestog razreda, kaže da su roditelji odlučili da će njihova deca ići na dvodnevnu ekskurziju u Kruševac i Vrnjačku Banju.
„Cena je 11.470 dinara, ali nam je omogućeno da možemo da platimo u devet mesečnih rata. Rate su 1.500, 1.235 i 1.000 dinara. Već smo platili prvu ratu, a sad nam predstoji druga 15. novembra“, priča majka.

Ona kostatuje da će deca spavati samo jednu noć u hotelu, i da je to skupo, ali da je za njih važno da putuju i druže se.

„U planu je da posete manastire Kalenić, Studenicu i Žiču, koji su i kulturno-istorijski spomenici, o kojima su učili u školi. Znam da se za te pare može sa agencijom putovati u Italiju ili Tursku, ali ekskurzije su specifične jer mora da se plati odlazak razrednom, lekar, kao i obroci u hotelu“, objašnjava ova majka.

Direktori osnovnih škola u Nišu nisu bili raspoloženi da govore o organizaciji ekskurzija uz obrazloženje „da im je dosta da im roditelji prebacuju da su ekskurzije skupe jer ih turističke agencije podmićuju“.

„Neki roditelji misle da razredni jedva čekaju da besplatno putuju i dobiju dnevnicu za celodnevni boravak sa tridesetak tinejdžera. Mnogi ne žele da imaju razredno starešinstvo upravo zbog ekskurzija“, kaže jedan od direktora.

Novi Pazar: Za ekskurziju osnovca pola plate

Gotovo sve osnovne škole u Novom Pazaru već su organizovale đačke ekskurzije za učenike završnih razreda, za šta su roditelji, računajući i džeparac, morali da izdvoje gotovo polovinu prosečne plate.

U obrazovnim ustanovama su nam rekli da su ove godine ekskurzije za osmake koštale oko 17.000 dinara, a većina osnovnih škola svoje učenike vodila je u Novi Sad, sa jednodnevnim izletom do Subotice i Palića, odnosno, Beograda.

“U cenu su bila uračunata dva noćenja u hotelu sa četiri zvezdice u Novom Sadu, ishrana i ulaznice za Zoo vrt na Paliću, muzeje, troškovi vodiča, lekara. Roditelji su imali mogućnost da iznos plate u više mesečnih rata”, rekli su nam u Osnovnoj školi „Bratstvo“.

Međutim, prema rečima roditelja, ekskurzija ih je koštala gotovo duplo više od iznosa koji su plaćali turističkoj agenciji.

„Na tih 17.000 dinara treba dodati još bar toliko, koliko treba izdvojiti za pripremu i za džeparac koji je sin poneo. To je polovina moje zarade, a iako je sve poskupelo snašli smo se. Verujem i da su svi ostali roditelji tako“, kazala nam je majka jednog osnovca.

Cena ekskurzija za vranjske osnovce od 10.000 do 21.000 dinara

Osnovne škole iz Vranja još nisu raspisale tendere za odlaske učenika viših razreda na ekskurziju, a cena će biti od 10.000 do 21.000 dinara, zavisno od trajanja ekskurzije, kao i od toga koji razredi su u pitanju, potvrdili su za Danas direktori ovih vaspitno-obrazovnih ustanova.

Tenderi će biti raspisani „uskoro“ i „za mesec dana“, kažu direktori.

„Nama su trenutno osmaci na trodnevnoj ekskurziji u Vojvodini, a cena je oko 21.000 dinara. Ekskurzije za peti, šesti i sedmi razred izvešćemo tek u maju, tako da ćemo tender raspisati, možda, za mesec dana. Da to bude završeno pre kraja kalendarske godine, kako bi roditelji mogli u ratama da isplaćuju do kraja nastavne godine“, rekla je direktorka jedne od osnovnih škola u Vranju.

Njen kolega je rekao da će „viši razredi na ekskurziju ići podeljeno – neki na istok, neki na zapad Srbije“.

„U Novi Sad će osmaci na tri dana, a cena je oko 20.000 dinara. Dvodnevne ekskurzije će koštati od 10.000 do 12.000“, rekao je sagovornik Danasa.

Direktorka druge osnovne škole rekla je da će ova ustanova „uskoro objaviti tender“.
„Ići ćemo na ekskurziju, što je određeno po uputstvu Ministarstva prosvete koje smo dobili. Date su i destinacije koje deca mogu da posete, uz preporuku da se ne ponavljaju destinacije. Ali mi, s obzirom na to da smo velika škola, još uvek nismo tender raspisali. Trenutno prikupljamo saglasnosti roditelja, da bismo imali okviran broj zainteresovanih. Posle toga ćemo raspisati tender, a sada ne mogu reći druge detalje“, rekla je sagovornica našeg portala.

Direktor seoske škole u okolini Vranja istakao je da đaci ustanove na čijem je čelu neće ove godine ići na ekskurziju.

„Ove godine naši učenici neće ići na ekskurziju, jer nemamo dovoljan broj prijavljenih pa je nećemo izvoditi. Videli smo brojno stanje, nismo imali više od 60 odsto prijavljenih. Mislim da je poslednja ekskurzija naše škole bila 2018. godine“, rekao je ovaj direktor.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.