"Pošteni" razbojnici častili svoje opljačkane žrtve 1Foto: Radenko Topalović

Dnevni list „Vreme“ na ovaj dan pre 100 godina pisao je o razbojnicima koji su, zadovoljni plenom, pokazali velikodušnost prema svojim žrtvama.

„Razbojništvo na putu“ jedan je od naslova iz lista koji danas više ne postoji. Vest govori o dva naoružana razbojnika koji su mali deo ukradenog novca vratili žrtvama za, kako saznajemo iz lista Vreme, putni trošak.

Dakle, neznani zlikovci odeveni u stara vojnička odela, naoružani vojničkim puškama, sačekali su dva seljaka kod sela Paklarića, u Hrvatskoj. Seljaci od kojih je, kako navodi Vreme, jedan bio Toma Prljin iz Graba, a drugi Trivun Lalić iz Brguda, morali su ispuniti naređenje zlikovaca i dati im sav novac koji se u tom momentu nalazio kod njih.

Prljin je imao više novca i zlikovci su od njega uspeli da dobiju 22.500 dinara, dok je Lalić priložio novac u vrednosti od 14.000 dinara.

"Pošteni" razbojnici častili svoje opljačkane žrtve 2
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

Možda bi ovo i bila sasvim obična pljačka da zlikovci nisu pokazali svoje zadovoljstvo i velikodušno im vratili malu sumu novca, Prljinu 1.000, a Laliću 200 dinara za putni trošak jer, kako je navedeno, nisu želeli da ih gledaju na putu.

Opljačkani seljaci prepoznali su jednog od dvojice razbojnika, Bina Mirkovića iz Košica. Međutim spoznaja im nije učinila mnogo jer su razbojnici pobegli sa novcem i, kako saznajemo iz lista Vreme, nikada nisu pronađeni.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 100 godina, tačnije 1922. godine. Predmet analize je dnevni list Vreme, koji danas ne postoji. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u periodu između dva rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari