Kako se pravi "điaozi" i zašto je važno da bude na novogodišnjoj trpezi (RECEPT) 1Priprema Điaozi u Majdanpeku/Foto: J. B. K.

„Uzeti još više godina“ ili „điaozi“ tradicionalno kinesko jelo, dopalo se i Majdanpečanima koji su ovog decembra imali priliku da upoznaju kinesku gastronomiju u okviru Mini sajma u tom gradu.

Ispijao se zeleni i crni čaj i degustirao „điaozi“, spreman tu na licu mesta i naočigled znatiželjnih posetilaca ove zanimljive večeri.

„Điaozi“ ima dugu istoriju u Kini i na severu ove mnogoljudne i velike zemlje pripremanje ovog jela pravi je porodični ritual uoči praznika proleća, kineske Nove godine.

Priprema nije naročito zahtevna, a uz malo vežbanja i vaši „điaozi“ će ličiti na kineske.

Kako se pravi "điaozi" i zašto je važno da bude na novogodišnjoj trpezi (RECEPT) 2
Foto: Centar za kulturu Majdanpek

Potrebno je zamesiti testo od pola kilograma belog brašna, vode i soli po potrebi. Ovi se sastojci zamese do homogene smese i ostave da odstoje pola sata.

Za to vreme priprema se nadev od mlevenog mesa (200 grama) sitvo iseckane glavice crnog i dva čena belog luka, kašike sezamovog ulja, malo đumbira, belog ili crnog bibera, soja sosa i narendanog kineskog kupusa po želji.

Sve sastojke nadeva mešajte, preporuka je da to bude samo u jednom pravcu, a znak da je gotovo je da je smesa postala lepljiva.

Testo premesite još jednom, napravite valjak i sečete komadiće, koje razvijete u krugove, bar su tako radili Kinezi pokazujući od početka do kraja pripremu ovog jela.

Na krugove od testa prečnika oko sedam centimetara stavi se supena kašika fila, ivice testa se navlaže vodom da bi se lakše spojile i preklope. Origanalni „điaozi“ ima namreškane ivice, ali ako vam ne ide od ruke da dobijete “plisiranu” verziju, biće dovoljno da preklopite testo preko fila u obliku polumeseca i stisnite ivice da biste ih dobro spojili.

Pripremljene „điaozi“ se kuvaju u  ključaloj vodi i gotove su kad isplivaju na površinu. Mogu da se služe uz mešavinu soja sosa i sirćeta po ukusu, sa dodatim belim lukom i papričicom.

Saznali smo i da je ovo jelo vrlo popularno u narodu i nezamenjiv delikates tokom proslave novogodišnje večeri.

Ovo jelo je i deo kineske nacionalne kulture neophodno na novogodišnjoj večeri jer izražava želju ljudi za boljim životom i ima značenje “uzeti još više godina”.

Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari