KefirFoto: NataliaPopova / Shutterstock.com

Jogurt čini smutije kremastijim, ali njegova gustina zgušnjava piće pa ga je nemoguće piti na slamku. Ako želite glatki smuti, koristite kefir.

Što je kefir? Kao i jogurt, to je fermentirano mleko. Za razliku od jogurta, ima retku konzistenciju.

Takođe se može pohvaliti s tri puta više probiotika od jogurta, zbog čega pogoduje zdravlju creva, imunom i sistemu organa za varenje. Uz to, ima nizak sadržaj laktoze, što ga čini sigurnim čak i za osobe osetljive na mlečne proizvode, piše Index.

U nastavku donosimo tri ključne prednosti kefira.

Umiruje crevni sistem

Hrana bogata probioticima poput kefira pomaže u održavanju osetljive ravnoteže mikroba u crevima, što može smanjiti probavne probleme. Pregledom studija iz 2020. utvrđeno je da konzumacija probiotika može smanjiti simptome gastroezofagealne refluksne bolesti poput gorušice, mučnine i bolova u trbuhu. Istraživači ovu dobrobit povezuju s probioticima koji pojačavaju imunološki odgovor tela proizvodnjom kratkolančanih masnih kiselina poput mlečne kiseline.

Jača kosti

Kefir je bogat kalcijumom i vitaminom K2, koji pomažu u održavanju kostiju jakim i štite od preloma. Kako? Pregledom studija iz 2018. uočeno je da je vitamin K2 ključan za formiranje novih kostiju i prevenciju degradacije kostiju, što su učinci koji mogu značajno smanjiti rizik od preloma.

Ublažava stres

Konzumacija kefira kao deo uravnotežene ishrane može doprineti smanjenju anksioznosti, pokazuje istraživanje objavljeno u časopisu Molecular Psychiatry. Istraživanje je uključivalo studiju u kojoj su dobrovoljci sledili definisani plan ishrane u periodu od četiri nedelje. Grupa na dijeti jela je hranu pogodnu za creva poput kefira, jabuka i praziluka tokom perioda eksperimenta. Za razliku od njih, kontrolna grupa nije drastično promenila svoje navike u ishrani.

Istraživači su otkrili da je grupa na dijeti doživela kratkoročna poboljšanja u odgovoru na stres, dok kontrolna grupa nije pokazala takve rezultate. Jedan od mogućih razloga za to je zdrava ravnoteža crevnih bakterija koje podstiču proizvodnju hormona zbog kojih se osećamo dobro, uključujući serotonin.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari