Pet brojki koje pokazuju koliko ste zdravi: Kako na njih možete uticati? 1Foto: Shutterstock/Neirfy

Pomoću brojki možete saznati kakvog ste zdravlja.

Postoji mnogo saveta o tome kako da ostanete zdravi, od toga koliko čaša vode treba popiti dnevno, koliko koraka hodati, koliko sati spavati, koliko minuta vežbati dnevno, koliko porcija voća i povrća jesti …?

Često može biti zbunjujuće pratiti sve ove savete i ne znati koliko su efikasni, ali dobra vest je da bi zapravo trebalo da znate pet ključnih brojeva, jer će vam oni pokazati šta se dešava u vašem telu.

Koliki vam je pritisak?

Cilj: između 90/60 i 120/80

Visok krvni pritisak (hipertenzija) retko ima primetne simptome i, ako se ne leči, povećava rizik od ozbiljnih problema kao što su srčani udar i moždani udar.

Kako to popraviti: Način života i navike koje praktikujete mogu pomoći u prevenciji i smanjenju visokog krvnog pritiska. Preporučuje se smanjenje količine soli koja se dodaje u hranu, smanjenje alkohola i mršavljenje, odnosno održavanje odgovarajućeg indeksa telesne mase. Takođe, redovno vežbajte, ograničite kafu na dve šoljice dnevno, ako pušite prestanite…

Kako da saznate svoj broj: Možete zamoliti svog porodičnog lekara da vam izmeri krvni pritisak, to možete uraditi u apoteci, ali i kod kuće uz provereni tlakometar i pridržavajući se saveta o pravilnom merenju krvnog pritiska kod kuće.

Koliki vam je šećer u krvi?

Cilj: od 3,9 do 6,1 mmol/L krvi.

Tokom dana, nivo šećera se normalno menja nakon uzimanja obroka, tako da dva sata nakon jela može da poraste na 6,7 do 7,8 mmol/L krvi.

Visok nivo šećera u krvi uzrokuje dijabetes, koji ako se ne leči može imati ozbiljne dugoročne posledice kao što su oštećenje nerava i kardiovaskularne bolesti.

Kako to popraviti: Oni kojima je dijagnostikovan predijabetes ili dijabetes treba da se pridržavaju preporuka lekara o ishrani i terapiji, a svima ostalima se savetuje ishrana zasnovana na povrću, voću, integralnim žitaricama, ribi i zdravim proteinima. Hodanje može pomoći u smanjenju šećera u krvi, piti više vode i izbegavati rafinisanu i prerađenu hranu, preporučuje Živim.hr.

Kako da saznate svoj broj: Ako imate simptome uključujući preteranu žeđ, umor, zamagljen vid ili porodičnu istoriju dijabetesa, pitajte svog lekara opšte prakse za test krvi.

Koliki je vaš nivo holesterola?

Cilj: ukupno 5 ili manje; LDL-holesterol manji od 3 mmol/L, a HDL holesterol više od 1-1,5 mmol/L

Visok nivo holesterola u krvi začepljuje arterije i dovodi do kardiovaskularnih bolesti, uključujući srčani udar i moždani udar. Životinjska i masna hrana se smatraju najvećim krivcima, ali neki ljudi imaju nasledni visok holesterol. Visok nivo holesterola takođe može biti uzrokovan nedovoljnim vežbanjem, prekomernom težinom, pušenjem i konzumiranjem alkohola.

Kako to popraviti: Dobar način za snižavanje holesterola je mediteranska ishrana koja uključuje puno povrća i nemasnog mesa. Redovna fizička aktivnost će takođe pomoći u regulisanju holesterola. Ako promena vašeg načina života ne pomogne u smanjenju holesterola, lekar će vam propisati lekove.

Kako da saznate svoj broj: Vaš lekar opšte prakse može savetovati test krvi da proveri nivo holesterola. Starost, težina, visok krvni pritisak ili dijabetes su uslovi koji takođe utiču na povišen nivo holesterola.

Šta je indeks telesne mase?

Cilj: 20 -25

Indeks telesne mase je formula koja se koristi za određivanje zdrave težine i da li ste pothranjeni ili gojazni.

BMI koji je previsok ili prenizak povećava rizik od zdravstvenih problema, uključujući bolesti srca, moždani udar, dijabetes tipa 2 i rak.

Kako to popraviti: Uravnotežena ishrana i redovna vežba su najbolji načini da održite indeks telesne mase u zdravom opsegu. Ako imate višak kilograma, pokušajte da smršate jedući manje kalorija, smanjite veličinu porcija i smanjite unos visokokalorične hrane i pića.

Kako saznati svoj broj: Izračunava se tako što se telesna masa u kilogramima podeli sa kvadratom visine u metrima. Kalkulator BMI (prema engleskom indeksu telesne mase ili BMI) se može naći na Internetu.

Koliko kalorija dnevno unosite?

Cilj: 2.000 kalorija dnevno za žene i 2.500 za muškarce.

Međutim, kalorijski unos takođe varira u zavisnosti od starosti, metabolizma i nivoa fizičke aktivnosti, između ostalog. Kalorije pomažu u merenju količine energije koju obezbeđuju hrana i piće, a telo će skladištiti dodatne kalorije u obliku masti.

Kako to popraviti: Vredi pokušati da se pridržavate dnevnih preporučenih kalorija što je više moguće dana u nedelji.

Kako saznati svoj broj: Kalkulatori kalorija se mogu naći na mreži ili se može preuzeti aplikacija.

Kalkulator će proceniti broj kalorija potrebnih svakog dana za održavanje, gubitak ili dobijanje na težini, nakon što unesete detalje kao što su vaša visina, težina i navike vežbanja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari