Japan i Australija pojačavaju bezbednosnu saradnju naspram pretnji iz Kine 1Foto: EPA-EFE/BIANCA DE MARCHI AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

Australija i Japan dogovorili su jačanje vojnih veza i razmenu obaveštajnih podataka, ali i osiguravanje lanaca snabdevanja, kao odgovor na promenu bezbednosnog okruženja sa sve većim pretnjama i ambicijama Kine u regionu Indo-Pacifika, prenosi Radio slobodna Evropa (RSE) pisanje svetskih medija.

Premijeri Australije i Japana, Entoni Albanez i Fumio Kišida, na sastanku u Pertu 22. oktobra su u okviru unapređenog bezbednosnog pakta dogovorili jačanje vojnih veza i razmenu obaveštajnih podataka s ciljem suprotstavljanja sve većem vojnom prisustvu Kine u azijsko-pacifičkom regionu, ukazuje Tajms.

U okviru čvršćeg partnerstva, rekao je Albanez, japanska vojska će imati obuku i vežbati zajedno s pripadnicima australijskih odbrambenih snaga na severu Australije, gde takođe imaju vežbe i američke trupe.

Dve zemlje su u zajedničkoj deklaraciji dogovorile da rade zajedno na sprečavanju „agresije i ponašanja koje podriva međunarodna pravila i norme“, navodi londonski list, ističući da raste zabrinutost da će Kina pojačati vojne provokacije Tajvana nakon što je predsednik Si Đinipng obezbedio treći mandat na čelu zemlje.

U deklaraciji, kako navodi Tajms, nije spomenuta Kina, ali je Kišida, koji je boravio u trodnevnoj poseti Australiji, u intervjuu za australijske medije osudio kinesku vojnu akciju u regionu i poručio da će se Tokio boriti da odbrani svoju teritoriju i interese.

Razgovori o proširenju saradnje i razmeni obaveštajnih podataka odražavaju zabrinutost Australije i Japana zbog sve veće pretnje koja dolazi iz Kine i povećane vojne asertivnosti Pekinga u Južnom kineskom moru i kod Tajvana, piše Fajnenšel tajms.

Sporazum bi takođe mogao pomoći u naporima Tokija da poveća saradnju sa zemljama iz obaveštajnog saveza Pet očiju – Australijom, Kanadom, Novim Zelandom, Velikom Britanijom i SAD – i ojača poziciju Japana kao jednog od najbližih bezbednosnih saveznika Australije mimo te organizacije i Aukus pakta sa SAD i Velikom Britanijom.

Japan i Australija su u januaru potpisali sporazum kojim je vojnim snagama dve zemlje dozvoljeno da međusobno koriste baze, što je kako navodi britanski list, pozdravljeno kao napredna saradnja odbrambenih snaga u cilju odgovora na sve veće vojne ambicije Kine.

Novim sporazumom koji su potpisali Kišida i Albanez nadograđena je Zajednička deklaracija o bezbednosnoj saradnji koja je potpisana 2007. kada je uspon Kine bio manje zabrinjavajući, ističe Asošiejtid pres.

Od kada su 2007. godine Australija i Japan potpisali svoju prvu odbrambenu deklaraciju, kineski budžet za odbranu povećao se više nego četiri puta. Tokom 2006. godine, japanski vojni avioni su 22 puta poleteli da presretnu kineske vojne avione u japanskom vazdušnom prostoru. Prošle godine, japanski ratni avioni su se podigli 722 puta kao odgovor na letove kineskih aviona.

Nova deklaracija pokriva vojnu interoperabilnost, obaveštajne poslove, sajber bezbednost, operacije u svemiru, sprovođenje zakona, logistiku i zaštitu telekomunikacija, a takođe spominje i saradnju u „odupiranju ekonomskoj prinudi i dezinformacijama“, što su, kako ukazuje AP, pretnje za koje se Kina optužuje.

Čelnici vlade dve zemlje saglasili su se da nova deklaracija ojačava bilateralne bezbednosne sporazume Japana i Australije sa Sjedinjenim Američkim Državama koji podupiru mir i stabilnost u Indo-Pacifiku.

Prethodna zajednička deklaracija Australije i Japana izdvojila je bezbednosnu saradnju u oblastima kao što su borba protiv terorizma i raketni i nuklearni programi Severne Koreje, navodi Rojters i ukazuje da su dve zemlje potom 2014. podigle svoj odnos na „Specijalno strateško partnerstvo“.

Pored odgovora na promenjeno regionalno bezbednosno okruženje, Albanez i Kišida su dogovorili konsultacije u reakciji na vanredne situacije koje bi mogle uticati na regionalnu bezbednost.

Premijeri dve zemlje su takođe razgovarali o klimatskim promenama, izražavajući podršku regionalnom prelasku na ukupnu nultu emisiju ugljenika i podsticanju ulaganja u tehnologiju čiste energije, prenosi Rojters.

U okviru tih nastojanja, oni su se dogovorili da pomognu izgradnju sigurnih lanaca snabdevanja između dve zemlje za „ključne minerale, uključujući i one koji su potrebni za zelene tehnologije budućnosti“, rekao je Albanez.

Pored okvira za sigurne lance snabdevanja, partnerstvo Australije i Japana bi trebalo da unapredi razmenu informacija i saradnju, uključujući istraživanja, investicije i komercijalne aranžmane između japanskih i australijskih projekata koji se tiču ključnih minerala, saopštila je australijska vlada.

Australija je glavni snabdevač Japana rudama gvožđa, ugljem i gasom. Održavanje sastanka u Pertu trebalo je, ukazuje Rojters, da pokaže značaj Zapadne Australije u podmirivanju energetskih potreba Japana, uključujući obnovljivu energiju. Ta australijska država je takođe ključni izvor govedine i pšenice za Japan.

Stabilno snabdevanje energijom, kako ukazuje Rojters, ima sve veći značaj za zemlje siromašne resursima, kao što je Japan, nakon što je ruska invazija na Ukrajinu povećala rizik od prekida u snabdevanju, prenosi RSE.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari