Šta za Rusiju znači Dan pobede, koji se danas obeležava? 1Foto: Beta - AP Photo/Alexander Zemlianichenko

Za Sovjetski Savez, 9. Maj je bio dan antifašizma. Otadžbinske borbe. Danas, kada nema Sovjetskog Saveza, ovaj datum predstavlja vezu između moderne Rusije i Sovjetskog Saveza i borbe protiv nacizma. Odnosno, to je integrativni faktor na velikom delu postosvjetskog prostora, kaže za Danas Dragomir Anđelković, politički analitičar.“ S druge strane, Predrag Marković, istoričar, kaže da simbolika stoji u tome što ruska propaganda invaziju na Ukrajinu predstavlja kao Otadžbinski rat.

„Mnoge zemlje nastale na postsovjetskom prostoru i dalje veoma drže do te tradicije. Pogotovo u srednjoj Aziji, pa i u drugim zemljama“.

„Za Rusiju je to, s jedne strane, vrsta sećanja na veliku pobedu, a s druge strane, je način da ima faktor moći za povezivanje sa delom država bivšeg SSSR-a“.

Anđelković je kazao da se taj uticaj ne održava na Baltičke zemlje.

„Baltičke zemlje nisu zemlje koje tu tradiciju mnogo poštuju. Ukrajina je do 2014. takođe držala do „otadžbinskog rata“. To se promenilo pre početka ovog sukoba“, kaže Andđelković.

On ponavlja da je taj datum i dalje bitan faktor za povezivanje država i uticaj Moskve ali sa izuzetkom Baltina, Ukrajine i Gruzije.

S obzirom na to da će paradi u Rusiji prisustvovati samo jedan čelink države – Kirgistana Sadir Japarov, te da nije jasno kako će taj bitan dan izgledati, Anđelković kaže da Rusi tradicionalno održavaju paradu.

„Ove godine je bilo mišljenja da može da bude otkazana zbog mogućih terorističkih napada. Preovladao je stav da se ipak održi. To nije ništa novo. Postoji godinama i Ruse podseća na nesumnjivo veliku pobedu u Drugom svetskom ratu. Oni koji kritikuju Rusiju mogu to da rade po drugim osnovima, ali ne shvatljivo je da neko antifašizam odbacuje zbog toga“, zaključuje naš sagovornik.

Predrag Marković, istoričar, kaže da je 9. Maj zajednička pobeda Rusa i Ukrajinaca nad fašizmom.

„Ruska propaganda prikazuje ovaj rat kao novi otadžbinski rat. Verovatno će koristiti simboliku u tom smislu. Ono što je zanimljivo i najtužnije jeste što je 9. maj bio zajednička pobeda Ukrajinaca i Rusa. Narodi koji su dali najveći doprinos pobedi nad fašizmom, sada ratuju između sebe. To je tragika ovog rata“, kaže Marković.

„Ovo je kraj jedne veličanstvene priče o zajedničkoj borbi sovjetskih naroda. U Sovjetskom savezu je kult otadžbinskog rata toliko veliki da se mladenci slikaju kod spomenika borcima. Sad se očigledno ta priča o zajedničkoj borbi raspada i to je velika šteta“, govori istoričar Marković.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari