Predstavljamo food blogere: Domaćica za vas 1Foto: Kristina Gašpar/Domaćica za vas

Recepti Kristine Gašpar, autorke bloga „Domaćica za vas“, već pet godina svake subote izlaze na portalu lista Danas. 

Kristina je po zanimanju diplomirana ekonomistkinja, ali ljubav prema kuhinji, kreiranju recepata i fotografiji kod nje je dominantna, pa je tako kako kaže i nastao blog „Domaćica za vas“.

– U kuhinji sam odmalena. Uvek me je zanimalo kuvanje. Volim da eksperimentišem, da kombinujem razne namirnice. Uživam u pripremanju hrane, ističe naša sagovornica.

Na pitanje šta je bio prelomni momenat da napravi blog Kristina napominje da su se ranije recepti pisali u sveskama.

– Sada je to drugačije. Blog je onlajn sveska sa receptima. Tako sam počela da pišem blog, zbog jednostavnijeg deljenja recepata, navodi autorka bloga „Domaćica za vas“ i dodaje da priprema hranu iz svih krajeva sveta.

Prema njenim rečima, zanimljivo je upoznavati namirnice koje nisu uobičajene kod nas, ali ističe da od svega ipak najviše voli da pravi kolače.

Inspiraciju za nove recepte kaže da dobija od čitalaca i pratilaca njenog bloga, ali i Instagrama i Fejsbuk stranice.

– Reakcije čitalaca me motivišu da kreiram nove recepte. Zadovoljstvo je kada napraviš nešto novo i to se dopadne ljudima, pa recept kruži po internetu, objašnjava Gašpar.

Kristina kaže da svi oni koji bi hteli da se oprobaju u veštini kuvanja i spremanja hrane za početak bi trebalo prvo da pripremaju jednostavna jela i da se ne plaše neuspeha.

Ni kolači nisu komplikovani za pripremu bez obzira što možda tako deluje na prvi pogled.

Kristina često ističe da su sve fotografije koje su zaštitni znak njenih recepata fotografisane mobilnim telefonom, i da nije potrebna skupa oprema da bi se iskazala kreativnost.

– S obzirom da se na internetu „jede“ očima, recept sam po sebi nije dovoljan. Potrebno je zaokružiti celinu – napraviti kompoziciju, odnosno fotografiju, koja će čitaocima dočarati ukus i miris jela. Malo dobre volje i osećaja i eto dobre fotografije, objasnila je blogerka.

Pored toga što je neophodno dobro spremiti jelo, dekoracija je završni momenat i dodatno privlači pažnju čitalaca, navodi Kristina i dodaje da što se nje tiče jeste važna, ali nije uvek neophodna.

– Najbitniji je ukus jela. A da bi čitaoci imali želju da naprave određeno jelo, ono treba da bude lepo aranžirano, zaključila je naša sagovornica.

Vanilice sa puterom

Vanilice se tradicionalno pripremaju sa svinjskom mašću.  Ali niko nikome ne brani da ih pripremi sa puterom ili nekom biljnom mašću. Veličina, debljina, vrsta džema, zavisi od vašeg ukusa.

Najčešće ih pripremam sa džemom od kajsija, dosta vanile i koricom limuna. Svima je recept za vanilice poznat, ali evo jednog predloga. Ovo je manja mera.

Vanilice sa puterom, sastojci:

* 150 g oštrog brašna

* 100 g mekog brašna

* 50 g šećera u prahu

* 1 kesica vanilin šećera

* rendana korica limuna po ukusu

* 125 g putera (sobne temperature)

* 1 žumance

* 1 kašika mleka/vode/limunovog soka…

* džem od kajsija po potrebi.

šećer u prahu po potrebi.

Priprema:

U posudi za mešenje sjedinite sve suve sastojke, dodajte puter i istrljajte (treba da dobijete mrvičastu smesu). Dodajte žumance i tečnost. Umesite testo.

Ovo testo ne treba dugo da se mesi da ne bi bilo žilavo.

Po potrebi dodajte još malo tečnosti. Testo razvijte na površini koju ste posuli oštrim brašnom. Debljina testa je svar ukusa. (Ja uvek razvijam tanko jer volim tanke vanilice.)

Testo secite modlom željenog oblika i veličine.

(Vanilice najčešće sečem okruglom modlom prečnika cca 2 cm.)

Pleh obložite papirom za pečenje, pa poređajte keksiće. Ostavite po malo mesta između keksića.

Pecite ih u zagrejanoj rerni na 180 stepeni 8-10 minuta.

Dužina pečenja zavisi od debljine testa. Vanilice se obično peku dok ivice blago ne porumene jer treba da budu bele.  Ali i to je stvar ukusa. Ja volim kada je testo malo rešije, vanilice su mi tada ukusnije.

Spajajte po dva keksića džemom. Ostavite ih da odstoje dok se džem upije, pa ih uvaljate u šećer u prahu koji ste začinili vanilin šećerom.

Štrudla sa džemom

Da li pravite štrudlu sa džemom ili birate neki drugi nadev? Koja je vaša omiljena zimska poslastica?

Sastojci:

* 350 g brašna tip 400

* 1/2 kašičice praška za pecivo

* 1/2 kašičice suvog kvasca

* 1 kesica vanilin šećera

* 1 kašika šećera

* 1 kašičica rendane kore limuna

* prstohvat soli

* 2 dl toplog mleka

* 50 ml ulja

* 1 teglica džema po izboru

Priprema:

U vanglicu za mešenje sipajte sve suve sastojke i izmešajte ih. Dodajte mleko i ulje, pa umesite testo.

Vanglicu dobro upakujte (kako se testo ne bi sušilo) i ostavite ga na toplom mesecu da se  udvostruči. Radnu površinu pospite brašnom, stavite testo i malo ga premesite. Razvijte ga u pravougaonik koji odgovara dimenzijama vašeg pleha.

Debljina testa je po želji.  Testo premažite džemom i uvijte štrudlu. Ja sam napravila dve manje štrudle i uplela ih, ali to nije obavezno.  Pleh za pečenje obložite papirom i stavite štrudlu. Pokrijte je i ostavite da odstoji oko pola sata.  Rernu zagrejte na 180 stepeni.

Pre pečenja štrudlu premažite umućenim jajetom. Pecite je oko 40 minuta. Sastojci su za jednu štrudlu.

Kitnkez, kitnikez, kotonjada ili sir od dunja

Kitnkez je tradicionalna vojvođanska poslastica koja može da traje cele zime…  Sir od dunja (Quittenkäse) ima više naziva na našem području.

Često ga nazivaju i sulc od dunja, ali u pitanju je druga poslastica koja se priprema od ostataka (ljuske i koštica od dunja). Kao i kod ostalih recepata, i u ovom postoje varijacije na temu, ali osnova je ista – dunje, šećer i limun.

Boja zavisi od više faktora. Bez obzira na boju, kitnkez je uvek ukusan i aromatičan. Dunja je simbol ljubavi, sreće, plodnosti, neprolaznosti. Plod je opojnog mirisa i neodoljivog ukusa. Drevne civilizacije su veoma cenile dunju zbog njenog blagotvornog dejstva na ljudski organizam. Simbol je jeseni. Zbog neodoljivog mirisa dunja je često ukras na ormaru.

Kitnkez/sir od dunja, sastojci:

* 1 kg dunja, očišćenih od koštica

* 800 g šećera

* 2 limuna

* po ukusu: vanilin šećer, orašasti plodovi…

Priprema:

Dunje isecite na manje komade (ja ih ne ljuštim, ali ukoliko mislite da treba, možete ih oljuštiti). Stavite ih u veću šerpu, prelijte vodom da ogrezne i kuvajte dok ne omekšaju, a voda ispari.  U ovoj fazi kuvanja možete dodati i limun ili ga ostaviti za drugu fazu.

(Za pripremu kitnkeza koristim i koricu i meso limuna i stavljam ga u prvoj fazi kuvanja, koricu možete da narendate, a meso da iseckate.) Kada se dunje skuvaju, ispasirajte ih. Najjednostavnije je koristiti štapni mikser ili seckalicu za hranu. Smesu vratite u šerpu, sipajte šećer i kuvajte na srednje jakoj temperaturi uz često mešanje.

Ukoliko se odlučite da koristite sok od limuna i rendanu koricu, možete ih dodati u ovoj fazi.

Kitnkez /sir od dunja treba kuvati oko 2 sata. Pred kraj kuvanja možete dodati vanilin šećer. Smesa treba da bude baš čvrsta, dosta čvršća od džemova i pekmeza. U kuvani kitnkez možete umešati iseckane orahe. Za oblikovanje možete koristiti modle po izboru – velike, male, silikonske metalne. Najčešće koristim modlice za praline.

Deo sa orasima obično izlijem u običan pleh i posle sečem na kocke. Kada se kitnkez ohladi i postane dovoljno čvrst, izvadite ga iz modli i ostavite da se suši na vazduhu. Po želji ga možete uvaljati u kristal šećer. Sir od dunja ne treba čuvati u frižideru već u hladnijoj prostoriji.

Što duže stoji i suši se, ukusniji je.

Napomene:

Količinu limuna sam prilagodila svom ukusu. Slobodno možete smanjiti količinu. Znate da kod mene sve može i ne mora. Ukoliko nemate iskustva u pripremi ove delicije, slobodno ga kuvajte malo duže, bolje da bude čvrst nego mek.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari