Specijaliteti od krokodila - između ukusa lignji i piletine 1Foto: EPA-EFE/DIEGO AZUBEL ATTENTION: This Image is part of a PHOTO SET

Krokodili su veliki, impresivni vodeni gmizavci koji žive u tropskim krajevima – u Africi, Aziji, Americi i Australiji. Veruje se da su se ovi praistorijski predatori malo promenili od vremena dinosaurusa.

Zna se se da je ishrana pećinskog čoveka uključivala krokodile. Kameno oruđe i iskasapljene kosti krokodila pronađeni su u praistorijskoj „kuhinji“ staroj 1,95 miliona godina u severnoj Keniji. Čak se sugerisalo da je konzumacija bogatog mesa reptila možda pomoglo ljudima da razviju veći mozak.

Doduše, na prvi pogled gruba ljuskava spoljašnjost ove zastrašujuće zveri u početku nije baš privlačna. Međutim, unutar te čvrste spoljašnjosti nalazi se nežno, delikatno i ukusno meso, a u današnje vreme jedenje uzgojenog krokodila postaje sve popularnije širom sveta.

– Posetio sam farmu krokodila kada sam nedavno snimao u Mombasi, Kenija, gde sam video fascinantan proces kako uzgajaju krokodile od mladunčadi do punih reptilskih čudovišta. Takođe sam dobio priliku da ih nahranim. Videti sveže zaklano pile sa platforme okačene preko vodene jame pune krokodila koji svi pokušavaju da pobede jedni druge za nagradu, bilo je prilično iskustvo koje diže kosu – kaže kuvar Kiran Džetva, koji snima emisije o kulinarskoj kulturi Afrike.

Krokodili više nisu ugroženi. U stvari, dobro se razmnožavaju a meso krokodila je postalo pravi delikates u Australiji. Nije tako uobičajeno kao meso kengura, ali je i dalje omiljeno i dostupno u vrhunskim restoranima i nekim supermarketima.

Australija ima dve vrste krokodila, slatkovodne i slane, a u prošlosti su se oba lovila uglavnom zbog kože. Godine napretka u gastronomiji i kuvanju učinile su da je meso krokodila postalo popularnije i traženije.

Meso krokodila ima prilično jedinstven ukus, i iako je možda malo preskupo za redovno jelo, definitivno ga vredi probati bar jednom!

Na Australiju otpada 60% svetske trgovine krokodilima. Kina je veliki uvoznik krokodilskog mesa. Kinezi ga koriste za specijalitete kineske kuhinje i lekovite supe. Smatra se da leči bolesti i poboljšava imuni sistem.

– Kakav je ukus krokodila? ‘Ukus je kao piletina’ – dobro poznata fraza koja se koristi za većinu neobičnih vrsta mesa, ali ovaj put je nekako istinita.

Meso krokodila je blagog ukusa, sa čvrstom i nežnom teksturom sočnog belog mesa; neki su je uporedili i sa lakšom verzijom svinjskog mesa. Meso se lako raspada, ali se neće raspasti tako lako kao riba, iako krokodil može imati blagi riblji ukus u zavisnosti od toga gde je uhvaćen. Ponekad se poredi sa lignjama.

Neki ljudi kažu da je meso krokodila žilavo ili žvakavo; ovo se obično svodi na to da je prekuvano.

Slično mesu emua i kengura, meso krokodila ima malo masti i puno proteina, što ga čini hitom među sportistima i bodibilderima. Ima nekoliko drugih prednosti u poređenju sa drugim vrstama mesa:

Dobar izvor omega-3 masnih kiselina

Mnogo vlakana

Visok nivo kalijuma i vitamina B12

Nizak holesterol

Visoko gvožđe

Većina delova krokodila se može jesti, a ako ste pravi entuzijasta, možda ćete uživati u jedenju stopala, koje se porede sa žabljim batacima.

Pored svog prilično neobičnog, ali prijatnog ukusa, krokodil se može smatrati superhranom od mesa. Evo zašto: ima više nemasnog mišićnog tkiva i mnogo veći niži sadržaj zasićenih masti od čak i najposnijeg komada govedine.

Za tvrdokorne mesoždere zamena običnih vrsta mesa kao što su govedina, svinjetina i piletina sa krokodilskim mesom mogla bi imati veoma pozitivne zdravstvene koristi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari