Šta je keto dijeta i kada je vreme da je primenite? 1Foto: Freepik/rawpixel.com

Ako ste ikada gledali načine da regulišete svoju ishranu, verovatno ste naišli na keto dijetu – plan ishrane sa visokim sadržajem masti, umerenim sadržajem proteina i malo ugljenih hidrata koji vam može pomoći da izgubite težinu.

I verovatno već znate da je cilj dijete postizanje ketoze, stanja u kojem vaše telo prelazi na sagorevanje masti umesto svog tipičnog izvora energije, ugljenih hidrata.

To je zato što se, generalno, vaše telo napaja glukozom, koju dobija iz hrane bogate ugljenim hidratima kao što su brašno, žitarice, povrće i voće. Ali kada drastično smanjite unos ugljenih hidrata na keto dijeti, vaše telo se umesto toga hrani uskladištenom masnoćom.

Naziv dijeta potiče od ketona, kiselina koje se stvaraju kada vaša jetra koristi masti kao izvor energije. Ovi ketoni se vraćaju u vaš krvotok i koriste za energiju.

Ali kako ćete znati kada ste dostigli ovaj režim sagorevanja masti? Na sreću, postoje neki uobičajeni znaci ketoze na koje treba obratiti pažnju.

Ovi znaci imaju tendenciju da se pojave u roku od dve nedelje nakon što je vaše telo ušlo u ketozu, ali ako pravilno pratite dijetu, ne bi trebalo da traju dugo.

Kada se vaše telo prilagodi svom novom stanju sagorevanja masti, znaci bi trebalo da nestanu. Ako bilo šta od ovoga traje duže od tri nedelje, to može biti pokazatelj da jedete previše ugljenih hidrata i ulazite i izlazite iz ketoze:

1. Patite od lošeg zadaha

Ketoza može biti dobra za vaš struk, ali može biti loša za vaš društveni život. U ketozi, vaše telo stvara nusproizvode dok razlaže masti da bi ih koristilo za energiju.

Jedan od ovih nusproizvoda je aceton – isti aceton koji se nalazi u odstranjivaču laka za nokte. Ovaj otpad se eliminiše kroz urin, znoj i dah, kaže Bohmer. „Opisan je kao voćni miris, ali ne na dobar način“, kaže Boehmer.

Dok miris ne nestane, naš stručnjak savetuje da često perete zube i da bacite mente bez šećera.

2. Često ste umorni

Kako se vaše telo prilagođava novom režimu sa malo ugljenih hidrata, verovatno ćete se osećati umorno. Bohmer preporučuje izbegavanje napornih aktivnosti prvih nekoliko nedelja dok se vaše telo ne navikne na sagorevanje masti.

Posle dve nedelje, trebalo bi da počnete da se osećate energičnije i bez problema da nastavite ili započnete trening.

3. Grčevi postaju sve češći

Smanjenje unosa ugljenih hidrata može dovesti do neravnoteže elektrolita i minerala, što znači da biste mogli imati nedostatak kalijuma, natrijuma i magnezijuma, kaže Bohmer.

Sva tri ova hranljiva sastojka pomažu u sprečavanju grčeva, tako da možete osetiti bol i bez njih. Dok su mnogi keto fanatici uzbuđeni što jedu hranu poput sira i slanine, veoma je važno da jedete puno orašastih plodova, semenki, avokada, lisnatog povrća i masne ribe kako biste osigurali da dobijete dovoljno minerala, pišu Vijesti.

4. Problemi sa defekacijom

Poznato je da keto dijeta izaziva zatvor iz dva razloga. Prvo, ne konzumirate hranu bogatu vlaknima poput ovsene kaše, koja sadrži ugljene hidrate (sir, iako je ukusan, ne sadrži vlakna).

Drugo, ugljeni hidrati se pretvaraju u glikogen — koji ima visok sadržaj vode — da bi se koristio kao energija; kada ne jedete ugljene hidrate, količina vode u vašem sistemu se smanjuje, što otežava pražnjenje creva. Najbolji način za borbu protiv ovoga je maksimiziranje ugljenih hidrata koje konzumirate.

„Trebalo bi da unosite svoje ugljene hidrate iz povrća bez skroba i stvari koje su bogate vlaknima“, kaže Bohmer. Karfiol, brokoli i lisnato povrće su dobar izbor. „Ako se želite posvetiti ovome, morate se potpuno posvetiti“, kaže ona. „Držite svoje ugljene hidrate između 20 i 30 grama dnevno.“

6. Mrzovoljnost

Promene raspoloženja, razdražljivost, opšta glad—ovi simptomi nisu specifični za keto. Svaka dijeta sa malo ugljenih hidrata učiniće da se osećate nervozno jer vaš mozak takođe koristi glukozu za obavljanje mnogih funkcija. Lišavanje glukoze u mozgu na štetu vašeg tela dovelo bi do promena raspoloženja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari