Nevidljivo mastilo iz Ahtisarijevog plana 1Goran V. Zečević - Foto: Privatna arhiva

Dok pravo na opstanak Srba na Kosmetu najavljuje Igor Simić od 1.6.2023, ambasadori Kvinte i Evropska unija pozivaju vladu tzv. Kosova da hitno registruje zemljište Visokih Dečana. Ovo je indikativno, jer pokazuje u kom pravcu razmišljaju EU i Kvinta.

Savetnik američkog državnog sekretara Derek Šole je ovih dana izjavio da je dogovor Beograda i Prištine iz Ohrida pravno obavezujući za sve strane. Ako je za g. Šolea Ohridski sporazum pravno obavezujući sporazum, za mene kao građanina Srbije je pravno obavezujući Kumanovski sporazum od 9. 6. 1999. g.

Međutim, izgleda da niko ne sme ni da pomene Kumanovski sporazum kako u Srbiji tako i u svetu, a kamoli da podnese zahtev za njegovo izvršenje.

Po Kumanovskom sporazumu sve države članice UN imaju obavezu da omoguće povratak odabranog srpskog osoblja vojnih sposobnosti na državnu granicu SRJ a sada Republike Srbije a koje bi čuvalo i srpsku baštinu i manastire na Kosmetu.

Rezolucija SB UN 1244/1999 je sastavni deo Kumanovskog sporazuma.

Pošto Republika Srbija neće da zatraži ispunjenje ovog ugovora, bar ne saglasno Povelji UN, evo ja kao građanin Srbije javno podnosim molbu svim državama sveta da ispune Kumanovski sporazum i Rezoluciju SB UN 1244 /1999 a posle nek se izvrši i ovaj usmeni Ohridski sporazum za Kosmet od 18. 3. 2023. g. ako uopšte može da proizvodi pravno dejstvo.

Ako je usmeni Ohridski sporazum pravno obavezujući (18. 3. 2023) isti podriva Kumanovski sporazum i Rezoluciju SB UN 1244/1999 u formalnopravnom smislu kao što Sporazum o integrisanoj granici tzv.“IBM“od 2011. i 2012. podriva teritorijalni integritet i suverenitet Srbije u materijalnom smislu. Postaviti granicu na Jarinju, Merdaru, Brnjaku pa to dvojako definisati kao „administrativni prelaz ili liniju“ je pravni nesporazum.

Kao da postoji nevidljivo mastilo iz Ahtisarijevog plana u sporazumima a na osnovu kojih se ugurava tzv. Kosovo u Savet Evrope, a posle preko njega u Ujedinjene nacije.

Kada je Kosmet u pitanju, laže i paralaže, dezinformacije i maske su svakodnevica u zemlji i inostranstvu.

Autor je advokat iz Zemuna

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari