Kako je na izborima pobedio čovek koji na njima nije učestvovao? 1Foto: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Samo u Srbiji na izborima pobeđuje neko ko ne učestvuje na izborima. Ali je na svim televizijama sa nacionalnom pokrivenošću 44 od 46 dana predizborne kampanje u kojoj ni na koji način kao predsednik Republike Srbije ne učestvuje. Čak nije snimio nijedan promo-spot. I niko u tome ne vidi ništa neobično.

Jedina novina ovih izbora je što je intervju dao nedeljniku NIN, koji je ignorisao sedam godina.

Ostale medije, koji bi imali štošta da ga pitaju, mudro je izbegavao, jer ne učestvuje na izborima. I to je to, stvar izbora i ukusa.

Ono tačnije je da je pozicija prvog čoveka države maksimalno iskorišćena za medijsku diskvalifikaciju opozicije od nekoga ko ne učestvuje na izborima, a predstavlja, ili bi bar trebalo da predstavlja, sve stanovnike Srbije.

Kako je na izborima pobedio čovek koji na njima nije učestvovao? 2
Foto: Privatna arhiva

Kako je na izborima pobedio čovek koji ne učestvuje na izborima?

Prosto, kad imate na raspolaganju svu medijsku propagandnu mašineriju sa nacionalnom pokrivenošću – Pink, Hepi, B92, Prva, sa RTS-om koji je na usluzi vlasti, uz propagandno-logističku i idejnu podršku prorežimskih medija – Politike, Novosti i svesrdnu potporu tabloida – Informera, Srpskog telegrafa i Kurira u potpunoj demonizaciji opozicije i kritičara vlasti, uvrtanje svesti i zdravog razuma je doživelo vrhunac.

Uz brojne nepotpisane komentare koji krše sve elementarne novinarske i zakonske norme, bilo je sasvim očekivano da se dogodi ovo što se dogodilo.

Ono što su ovi izbori pokazali jeste da u Srbiji postoji takozvani manjak demokratskog kapaciteta, odnosno da ljudi više vole čvrstorukaše, autoritarne vođe koji u potpunosti kontrolišu institucije, jer njima mogu lako da manipulišu u zavisnosti od problema.

I najvažnije, da njihov mali problem ekspresno reše, ma o čemu da je reč.

Malo policija, malo tužilaštvo, malo vlada i ministarstva, malo sudovi, malo zdravstvo, malo više mediji… Samo posle glasaš – pod prinudom ili „slobodnom“ voljom nebitno.

Ovakvi rezultati izbora u skladu su i sa evropskim trendovima.

Ako pogledate politički milje današnje Evrope, videćete da su u usponu ekstremno desničarske stranke i autoritarne vođe koje ne zanima institucionalni sistem, odnosno izbegavaju ga i masovno donose nedemokratske zakone.

Sela u Srbiji su sve praznija, gradovi sve puniji, a stanovništvo sve starije (i u tome smo prvi u Evropi – Srbi narod najstariji i bukvalno).

Ako se pitate u kom pravcu sve ovo ide, odgovor je kristalno jasan – put inostranstva.

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari