Kršenjem ustava na čelo suda 1Foto: N1

U Ustavu Republike Srbije, nakon izmena koje su stupile na pravnu snagu početkom ove godine, kristalno jasno piše da predsednike sudova bira Visoki savet sudstva – član 149 Ustava. Ta ustavna norma je stupila na pravnu snagu!

Ustavnim zakonom koji je donet radi sprovođenja izmena Ustava propisano je koje nadležnosti u pravosuđu, izuzetno, može još da vrši Narodna skupština dok se ne konstituiše novi Visoki savet sudstva. Kada je reč o izboru sudija, to je samo izbor novih sudija koji se biraju prvi put na sudijsku funkciju – član 7 Ustavnog zakona.

Dakle, Narodna skupština više nije nadležna da bira predsednike sudova. Po Ustavu!

Uprkos tome na dnevnom redu sednice Narodne skupštine koja je u toku je i izbor predsednika pet sudova u Republici Srbiji!?

Kako Ustavnim zakonom nije propisano da Narodna skupština može do konstituisanja Visokog saveta sudstva da bira predsednike sudova, i nakon stupanja na snagu izmene Ustava kojim se njihov izbor stavlja u nadležnost Visokog saveta, to znači da će Narodna skupština, ako ovih dana izabere pet predsednika sudova – prekršiti Ustav, jer će izabrati funkcionere koje po Ustavu treba da izabere drugi organ. Dakle, funkcije predsednika u pet sudova će vršiti lica koja je na te funkcije izabrao nenadležni organ.

Zaprepašćuje ovako flagrantno i bezočno kršenja Ustava od strane zakonodavne vlasti, i to upravo izmena Ustava koje je zakonodavna vlast koliko juče donela tvrdeći da to čini kako bi se konačno uspostavila nezavisnost sudske vlasti. Pa ako je to bio iskren motiv, čemu žurba da Narodna skupština, koja je pod jasnom kontrolom političke stranke na vlasti i njenog vođe, i po cenu kršenja Ustava, postavi predsednike u 5 važnih sudova?!

Motivi su, jasno je, da se zadrži uticaj političke stranke na vlasti na pravosuđe. Dakle, jasno je, takođe, da nema političke volje da se uspostavi nezavisna sudska vlast. Sve što se radilo na izmeni Ustava u delu koji se odnosi na pravosuđe bilo je „prevođenje žednog preko vode“. Sva je prilika da će se u tome uspeti.

Država u kojoj i predsednik republike, i vlada, i narodni poslanici krše Ustav pada u provaliju bezakona, nasilja i terora. Kandidati za predsednike sudova, koji su iskusni pravnici i sudije, biće postavljeni na te funkcije kršenjem Ustava. Oni prihvataju da ih na funkcije izabere nenadležni organ, i stupiće na dužnost iako su izabrani kršenjem najvišeg zakona države.

Građani s pravom očekuju da im oni, i sve druge sudije u sudovima kojima će rukovoditi, sude po Ustavu. To neće biti moguće, po prirodi stvari, ako su izabrani na funkcije čelnih ljudi sudova kršenjem Ustava. Čemu građani da se nadaju kada od sudova traže pravdu?!

Mastilo se na izmenama Ustava još nije osušilo, a Gospodar je prekršio izmenjeni Ustav! Ako može sa nebesa da vidi ovog sadašnjeg apsolutistu na tronu Srbije, knjaz Miloš Obrenović je sigurno tužan što se u Srbiji nije mnogo odmaklo od adeta iz njegovog vakta.

Autor je advokat i predsednik Odbora za pravosuđe Narodne stranke

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari